Gajenje industrijske konoplje vrlo isplativo

AGRAR – Nekada se u našem regionu konoplja gajila na 50.000 ha, od čega je 80% bilo u Vojvodini, u Odžacima. Odžaci su bili centar u kojem se odlučivala cena konoplje u Evropi.

Očekuje se da za 5-10 godina pod konopljom bude nekoliko desetina hiljada hektara. Ovo je logičan sled, s obzirom na to da je rast površina pod ovom biljkom očigledan, objašnjava Maja Timotijević, predsednica Udruženja „Konoplja“.

„Industrijska konoplja je jednogodišnja biljka, koja sadrži manje od 0,3% psihoaktivne supstance THC, i koja se seje u periodu april-maj, a žetva je već u septembru. To je pre svega ekološka biljka koja ne zahteva nikakvo prskanje hemijskim preparatima, a opet ima veliku količinu zelene mase. Sa samo 1 ha, konoplja može da proizvede vlakana kao što se proizvodi na 4 ha šume ili 2 ha pamuka. Kod konoplje se koriste svi delovi biljke – stabljika, cvet, list, plod, pa čak i koren“, kaže Maja Timotijević.

Ona dodaje da gajenje konoplje donosi veliki benefit poljoprivrednim proizvođačima i da podiže njihovu konkurentnost na tržištu. Uzgoj industrijske konoplje predstavlja šansu za mala i srednja poljoprivredna gazdinstva, jer na malim površinama može da se ostvari veći prihod i do 4 puta u odnosu na konvencionalne useve. Preradom industrijske konoplje vrednost proizvoda podiže se i do 10 puta. To je proizvod koji se lako prodaje i lako izvozi.

U svetu se konoplja gaji u različite svrhe. Preko 20.000 proizvoda pravi se od industrijske konoplje. Značajna je kako u industriji papira, tekstilnoj, prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, tako i u kozmetici, građevinarstvu i zaštiti životne sredine.

Primena konoplje u industriji se neverovatno brzo širi i to u proizvodnji papira, bio-kompozitnih materijala za automobilsku industriju, građevinsku industriju, biorazgradive plastike. A svaki dan se otkriva nova mogućnost primene.

„Najveći rast prerade konoplje desio se u prehrambenoj industriji. Upravo je to razlog zašto je proizvodnja semena konoplje tako naglo porasla. Početak prerade cveta i lista u procesu ekstrakcije i dobijanje CBD ulja koje se koristi i u prehrambenoj, ali i u farmaceutskoj industriji je rezultovao ovako velikim skokom proizvodnje i prerade od 3.000%“, navodi predsednica udruženja „Konoplja“.

Najveći svetski proizvođači industrijske konoplje su Kina, Rusija i Kanada. SAD je donedavno imala zabranu gajenja konoplje u većini država, međutim, poslednjih nekoliko meseci ove zabrane se ukidaju i povećava se broj država koje dozvoljavaju gajenje.

U svim zemljama Evrope i sveta zabeležen je neverovatan rast u proizvodnji konoplje. Najveći proizvođači ove biljke u Evropi su Francuska, Nemačka, Austrija, Španija, Holandija, Mađarska, Poljska, Rumunija i Hrvatska. Reč je o većini zemalja u našem okruženju.

 

Pročitajte još: 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.