SUBOTICA – Politehnička škola iz Subotice jedna je od dve škole koje su na Sajmu obrazovanja i nastavnih sredstava predstavile dualno obrazovanje u Srbiji. Sajam se pod sloganom „Obrazovana Srbija, uspešna Srbija“ završava danas, a počeo je 23.oktobra.
U hali 2 Beogradskog sajma posetioci su imali priliku da se upoznaju sa subotičkom Politehničkom školom i kompanijama sa kojima realizuje dualni model. Učenici i nastavnici predstavili su dualne obrazovne profile: operater za izradu nameštaja, rukovalac građevinskom mehanizacijom, operater osnovnih građevinskih radova, tehničar za digitalnu grafiku i internet oblikovanje, tehničar štampe.
Prof. dr Gabrijela Grujić, pomoćnica ministra prosvete za dualno obrazovanje i vaspitanje, za portal vojvodinauživo govorila je o dualnom obrazovanju, ali ovoga puta o promociji vida neformalnog obrazovanja koji je Subotica predstavila.
Govoreći o ogromnom doprinosu koje su subotička Tehnička škola „Ivan Sarić”, Hemijsko-tehnološka škola dale razvoju dualnog obrazovanja, ona je istakla da je Politehnička škola u Subotici pionir u razvoju neformalnog obrazovanja u okviru dualnog, samim tim što je prva škola u Srbiji u kojoj je moguće steći kvalifikacije kroz priznavanje prethodnog učenja.
„Subotica je, samim tim što je Politehnička škola učestvovala na ovom sajmu, već prepoznata kao neko ko ima kvalitetan sistem dualnog obrazovanja, a ove godine su želeli da odu korak dalje i unaprede ne samo sistem dualnog, nego i sistem neformalnog obrazovanja, da bi pomogli privredi” istakla je Gabrijela Grujić „Politehnička škola iz Subotica prošla je kroz akreditaciju za sticanje sertifikata pojedinaca koji imaju adekvatno iskustvo u kompanijama. Na ovaj način omogućeno je sticanje kvalifikacije ljudima koji nemaju formalno obrazovanje u nekoj oblasti, ali su znanja i veštine stekli van obrazovnog sistema, kroz radno ili životno iskustvo, da steknu sertifikat i da se na taj način to njihovo radno iskustvo vrednuje.”
Promocija ovog, neformalnog vida obrazovanja, podrazumeva proces dokazivanja da pojedinac zna da radi nešto. Pojedinac se ne obučava nego sa portfoliom koji gradi dokazuje da radi i stiče sertifikat koji mu pruža mogućnost da bude mobilan na tržištu rada, a Politehnička škola na ovaj način objedinjuje razvoj formalnog i neformalog obrazovanja.
Učenici i nastavnici Politehničke škole uspešno su prezentovali velikom broju zainteresovanih posetilaca štanda proizvode koje su kreirali na časovima praktične nastave. Simuliranje procesa učenja kroz rad, gde su posmatrači bila mlađa deca, posebno je pohvalila pomoćnica ministra, i istakla da je ovo dobar put kako da se promoviše neformalni oblik obrazovanja, i kako da se deci na pravi način to prezentuje.
„Učenici su se potrudili da pokažu procese rada u realnom radnom okruženju. Politehnička škola je bratska škola sa Tehničkom školom iz Vlasotinca koja je takođe učestvovala na ovom sajmu i jako je dragoceno i pohvalno to što je Politehnička škola otvorena za druge škole, za motivisanje drugih i za davanje instrukcija drugima školama. Deleći svoje iskustvo sa drugima, ova škola daje podršku ovakvom modelu učenja a to svakako utiče na razvoj i dualnog obrazovanja, kao formalnog, ali i neformalnog obrazovanja”.
Kvalifikacije stečene kroz radno iskustvo, a potvrđene kroz priznavanje prethodnog učenja na tržištu rada koje će se izjednačiti sa kvalifikacijama stečenim kroz obrazovni sistem obezbediće, smatra Gabrijela Grujić, mnogo brži transfer ka svetu rada za one ljude koji su godinama radili i mnogo naučili, ali za to nemaju odgovarajuće sertifikate.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.