U toku je izrada projektno-tehničke dokumentacije za rekonstrukciju i uređenje Futoškog parka čime će ovo zaštićeno područje postati prava zelena oaza našeg grada u funkciji svih građana.
Futoški park je park specijalne namene projektovan kao engleski park početkom XIX veka oko arteškog kupatila. Pored botaničkih vrednosti park predstavlja i stanište životinja od kojih su neke strogo zaštićene. Mađarski arhitekta Armin Pece – Mlađi ponudio je 1907. godine prvobitno idejno rešenje ovog parka, međutim park je ipak delimično rekonstruisan po projektu Ratibora Đorđevića 1964. godine.
Futoški park je stavljen pod zaštitu Odlukom Skupštine grada Novog Sada 2006. godine kao Spomenik prirode III kategorije.
Iako Futoški park predstavlja potencijalno idealan prostor za pasivnu i aktivnu rekreaciju – ipak nije dovoljno iskorišćen. Uzrok se pre svega ogleda u nedostatku neophodnih funkcionalnih sadržaja poput elemenata male arhitekture i partera.
Iz tog razloga predviđena je dopuna mobilijara (klupe, korpe za otpatke i javna rasveta – kandelaberi), obnova staza, platoa, stepeništa i rampi, naravno sve to u skladu sa uslovima nadležnog Zavoda. Pored toga projektom će biti razmotrene i mogućnosti postavljanja:
digitalnih panoa za izlaganje različitih sadržaja u vidu galerije na otvorenom;
brajevih tabli namenjenih slepim i slabovidim osobama pored hortikulturalnih i drugih vrednih sadržaja i
tabli za obaveštenje o vrednim stablima.
Projektom je predviđena i postavka ograde oko celog parka po uzoru na postojeće rešenje čiji se segmenti nalaze na jugoistočnom delu parka.
Hrast lužnjak na Petrovaradinskoj tvrđavi proglašen je zaštićenim područjem od lokalnog značaja kao jedan od reprezentativnih primeraka svoje vrste na teritoriji grada Novog Sada i zelenila same tvrđave.
Imajući u vidu da jezero u parku nije prirodno, već je u izgradnji napravljeno kao takvo, projektovanje jezera će se izvršiti u skladu sa Tehničkim rešenjem i uslovima Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode uz garantovani opstanak vodozemaca i strogo zaštićenih vrsta. Međutim, pre svake priče o formiranju jezera potrebno je ispitati vodonepropusnost čempresa jer voda nestaje, pa je potrebno uzeti u obzir i na koji način vratiti vodu i zadržati je u jezeru.
Rekonstrukcija i revitalizacija Futoškog parka uz poštovanje koncepcije i postojećeg stila svakako da će doprineti tome da novosadski delić prirode bude funkcionalniji i dostupniji svima, ističući pri tome prirodne vrednosti koje će biti ponos svih nas.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.