Dok se neki Novosađani protiv ovih vrelih dana „bore“ odlaskom na Štrand ili na neki od bazena u Novom Sadu ili okolini, ima i onih koji svoje osveženje traže u predivnim jezerima koje nudi Fruška gora.
Jezera na Fruškoj gori savršena su za jednodnevni izlet u prirodu, za posmatranje ptica ili pecanje, a poslednjih godina i za plivanje, sunčanje i odmor.
Od 16 jezera, 12 je uređeno i tokom letnje sezone. Ova jezera dočekuju kupače i ribolovce, ali i ljubitelje prirode koji kampuju, roštiljaju i uživaju na obali jezera.
Mi nećemo predstavljati svih 12 jezera, već ćemo predstaviti ona koja su najpopularnija među Novosađanima.
Krenućemo od jezera koje je poslednjih godina među Novosađanima postalo najpopularnije kupalište na Fruškoj gori – Bešenovačko jezero.
Mnogo mladih je u prethodnih 5 godina prepoznalo ovo jezero i svakodnevno se sve više kupača upućivalo na „Beli kamen“ koji je drugi naziv za ovu oazu koja je na 30 kilometara od Novog Sada.
Bešenovačko jezero nalazi se u blizini mesta Bešenovački Prnjavor na teritoriji opštine Sremska Mitrovica. Ono vas svojom tirkiznom bojom i belim kamenom može zavarati da ste negde na Mediteranu. Iako ovo formalno nije kupalište, sa sigurnošću možemo reći da je najpopularnija fruškogorska destinacija za brčkanje u prirodi. Ovaj dragulj nastao je udruživanjem prirode i čoveka, odnosno nekada je bio rudarski kop laporca u sklopu beočinske fabrike cementa.
Uprkos tome, na Bešenovačkom jezeru je vrlo često velika gužva, posebno vikendom. Ovo mesto najčešće posećuju mladi željni kupanja i druženja, ali i porodice sa decom. Voda je kristalno čista a vidljivost je preko metar i po. Veruje se da je zbog svog mineralnog sastava voda lekovita, ali i blato, pa tako možete videti starije posetioce kako se mažu njime. Okolina jezera nije uređena, ima puno velikog kamenja i strma je, te ako želite da zauzmete pogodno mesto za sunčanje, najbolje je da odete u prvom delu dana. Prilazi jezeru su na nekim mestima pristupačni pa možete povesti i svoje kućne ljubimce, kako bi se i oni rashladili.
U plićaku ćete opaziti jata sitnih riba, ali, ako ste pecaroš, ne očekujte da će ovde „trzati“ veći primerci. Okolina jezera je nekada nudila i pozicije u hladu kojeg su stvarale grane drveća, ali nakon prošlogodišnjih radova i seče stabala, lada gotovo da uopšte nema. Ipak možete i sami da osigurate mesto sakriveno od sunca tako što ćete poneti suncobran ili šatorsko krilo.
Ukoliko bi se jezera kategorizovala kao bazeni, Šatrinačko jezero poznato još po nazivu „Međeš“ bi bilo „olimpijsko“ jezero Fruške gore.
Ukoliko dolazite Autoputem iz Novog Sada , na petlji kod Beške se isključite desno. Ako krenete iz Novog Sada, preko Sremskih Karlovaca skoro do Iriga, nakon 20 kilometara ugledaćete manastir Krušedol. Tako ćete znati da ste na dobrom putu jer vas od manastira deli samo pet kilometara do table na kojoj piše Šatrinačko jezero. Ovo jezero, u narodu poznato i kao „Međeš“, dugo je oko jednog kilometra a duboko pet metara, mada ne nekim mestima doseže i do 12 metara.
Voda je prozirna i pogodna za kupanje, a za prilaz se koristi mala uređena plaža. Jezero je okruženo travnatom površinom na koju bezbedno možete da spustite peškir i sunčate se. Ukoliko biste radije uživali u hladovini, iznad jezera postoji kućica sa terasom, u kojoj se nekada nalazio restoran, pa predstavlja zgodno mesto za zaštitu od sunčevih zraka. Livada oko jezera, iako pod nagibom, pogodna je za sportske igre pa vreme možete da utrošite igrajući frizbi ili badminton.
S obzirom da u okolini ne postoji ugostiteljski objekat u kojem bi mogli da se okrepite, najbolje je da sa sobom ponesete nešto što ćete moći da popijete ili pojedete. Alternativa je da se provozate dva i po kilometra do sela Šatrinci, u kojem ćete naići na prodavnicu. A kada ste već tu, nastavite istim putem do jezera Dobrodol, nećete se pokajati. Isprva ga nećete ni videti, jer je majstorski sakriveno među polja obradive površine.
Idealno mesto za one koji planiraju da posle dana odmora donesu kući i ukusnu večeru, koju su sami ulovili jeste jezero Dobrodol.
Glavna i najveća prednost je količina ukusne ribe, šarana, amura i smuđa, koju čak i amateri ribolovci mogu lako da uhvate. Kako se nalazi svega tri kilometra od jezera Međeš, ono čini lepu početnu tačku za istraživanje akumulacionih jezera kojima se Fruška gora toliko diči.
Pored ribolovaca i plivači će se ovde osećati kao u raju jer je na jezeru Dobrodol voda među najčistijim na Fruškoj gori. S obzirom na to da je poslednjih godina sve popularnije, ako planirate da se ovde zadržite duže, najbolje bi bilo da poranite ujutru i zauzmete svoje mesto. Jezeru možete prići stepenicama sa brane ili sa travnate površine ali imajte na umu da ne postoji uređena plaža niti hladovina. Međutim, ako ste ljubitelj skakanja u vodu, ovde to možete da radite do mile volje.
Po povratku sa jezera usput obiđite gorepomenuti manastir „Krušedol“, „Grgeteg“ i „Veliku Remetu“, ili manastir „Novo Hopovo“, ukoliko planirate put preko Iriga.
Ovo su samo neka od jezera na koje možete „pobeći“ za vreme ovih tropskih dana, koja je vaša skrivena omiljena skrivena oaza na Fruškoj gori?
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.