Fruška gora: Park sa najviše lipove šume u Evropi i čak 30 retkih vrsta orhideja

Nekada davno, pre mnogo miliona godina, u panonskom moru postojalo je jedno ostrvo. Kada je more presušilo i umesto njega nastala beskrajna prelepa ravnica, ostala je da se šepuri jedina planina kao usamljeni čuvar Vojvodine na kojem se pružaju grebeni obrasli hrastovim, grabovim, bukvinim i lipovim šumama. Toliko je bila lepa i kulturno-istorijski važna, da je postala prvi od pet nacionalnih parkova Srbije. Fruška gora može da se pohvali najvećom koncentracijom lipove šume u Evropi i medom koji sadrži čak 93 procenta nektara lipe.

Foto: Vikipedija

Naučnici su, osim toga, utvrdili da su geografski položaj Fruške gore i njena vegetacija direktno zaslužni za stvaranje specifične lokalne klime, koja je izuzetno blagotvorna za telo i psihu, a tome posebno doprinosi i vetar zvani fruškogorac. U šumama se može naći i 30 retkih vrsta orhideja, čiji je miris prava čarolija, a pored toga, Fruška gora je i jedino mesto gde orao krstaš, najugroženija vrsta sa svetske crvene liste, ima svoja gnezda.

Iriški venac nalazi se na vrhu Fruške gore i jedno je od najpopularnijih izlezišta. Sa njega se pruža veličanstven pogled, koji doseže čak do beogradske Avale, a tu je i veliki spomenik Sloboda, podignut 1951. godine u čast palim borcima u Narodnooslobodilačkoj borbi. Međutim, jedan drugi vrh, imena Stražilovo, inspirisao je pesnike da o njemu pišu stihove.

Brdo iznad Sremskih Karlovaca puno beskrajnog zelenila čuva velikana srpskog pesništva Branka Radičevića, koji je na njemu često boravio. Ovom mestu, i Radičeviću, Miloš Crnjanski je posvetio stihove Stražilova, jedne od najlepših poema ikada napisanih na srpskom jeziku.

Na usamljenoj planini u beskrajnom zelenilu listopadnih šuma vekuje oko 16 manastira sagrađenih između 16. i 18 . veka u stilu baroka i moravske arhitekture srednjovekovne Srbije. Zbog njih Frušku goru nazivaju i Svetom gorom ili srpskim Atosom. Ne treba zaboraviti ni da je ono što ovu planinu čini izuzetnom njeno bogato vinogorje.

Fruškogorski puteljci su i staze vina, pa se u vinarijama, od kojih su mnoge uređene kao stara sremska domaćinstva, uz čašu kvalitetnog vina može doživeti vreme i duh starih Sremaca. Treba li vam još neki razlog da dođete?

Foto: Vikipedija

Pogledajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.