NOVI SAD – Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin prisustvovao je 9. konferenciji „Jedan region jedno tržište – korak ka zajedničkom tržištu EU“ koju je organizovao Centar za regionalni razvoj, istraživanje i analize u Svečanim salonima na Petrovaradinskoj tvrđavi. U uvodnom delu konferencije „Jedan region jedno tržište – korak ka zajedničkom tržištu EU“ obratili su se i pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević, ambasador Velike Britanije Nj. E. Edvard Ferguson, predsedavajući Konferencije Aleksandar Simurdić, kao i urednik programa prof. Zoran Cekić.
Neposredno pred početak Konferencije gradonačelnik Žarko Mićin sastao se sa delegacijom učesnika koju su činili predsednica Globalnog saveta inženjerskih dekana prof. Paloma Diaz Perez, predsednik Međunarodne federacije udruženja inženjerskog obrazovanja Luis Manuel Sančez, predsednik Kraljevske inženjerske akademije iz Londona Vaidula Azizi i rektor Univerzitetskog koledža u Londonu Džejson Blokstok.
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin istakao je da je kreiranje povoljnog poslovnog ambijenta i povezivanje naučne zajednice s privredom ključ održivog razvoja.
Tokom poslednjih 13 godina, Grad Novi Sad je tri puta uvećao svoj budžet i ponovo postao snažan industrijski centar- rekao je Mićin.
On je naglasio da je grad uložio više od 2,3 milijarde dinara u unapređenje poslovanja mikro i malih preduzeća i preduzetnika, kao i u mere aktivne politike zapošljavanja.
– Novi Sad je danas regionalni lider u razvoju IT sektora, sa više od 900 kompanija koje zapošljavaju preko 15.000 ljudi. U našem gradu otvoreno je 14 modernih fabrika, od kojih mnoge spadaju u svetski vrh proizvodnog kvaliteta i upravljanja. Uskoro će početi gradnja i 15-te fabrike. Grad Novi Sad aktivno radi na unapređenju poslovnog ambijenta. U poboljšanje uslova poslovanja mikro i malih preduzeća i preduzetnika i realizaciju mera aktivne politike zapošljavanja u poslednjih 12 godina uložili smo više od 2,3 milijarde dinara, odnosno oko 19,9 miliona evra. Novi Sad je regionalni lider u razvoju IT sektora. U saradnji sa Vladom Srbije i AP Vojvodinom izgrađen je Naučno-tehnološki park – najsavremeniji na Balkanu – koji mladima pruža priliku da realizuju svoje ideje – dodao je gradonačelnik.
Govoreći o infrastrukturnim projektima, Mićin je naveo da su u toku radovi na dve nove radne zone, a uskoro počinje i izgradnja trećeg mosta.
– Izgrađena je brza pruga Novi Sad – Beograd, a uskoro se očekuje otvaranje pruge Novi Sad – Subotica. Sa brzim putem Novi Sad – Ruma – Šabac – Loznica, i auto-putem Beograd – Zrenjanin – Novi Sad, naš grad dobija snažan zamajac za dalji razvoj inovativne privrede i industrije – naglasio je Mićin.
Na kraju je poručio da su putevi, mostovi, železnica i energetske mreže osnova za ekonomski razvoj i jačanje konkurentnosti regiona.
– Saobraćaj, energija i, u poslednje vreme, digitalna povezanost dobili su zasluženi podsticaj i mesto među investicionim prioritetima koje podržava i Evropska unija – zaključio je gradonačelnik.
Devetu godinu zaredom, Novi Sad je domaćin konferencije na kojoj se razgovara o potencijalima regionalne ekonomske integracije na prostoru Zapadnog Balkana.
– Naš današnji sastanak poklapa se sa objavljivanjem dva značajna dokumenta. Prvi je godišnje istraživanje Saveta za regionalnu saradnju, koje pokazuje da čak 82 odsto od 2.000 anketiranih privrednih subjekata bezuslovno podržava proces regionalne ekonomske integracije i formiranje zajedničkog regionalnog tržišta – izjavio je Simurdić.
On je dodao da je Studija Svetske banke za 2022. godinu pokazala da kamioni na graničnim prelazima unutar Zapadnog Balkana godišnje provedu ukupno 27 miliona sati čekajući, što transportnu zajednicu košta oko 300 miliona evra.
– Zalažemo se za proširenje zelenih koridora i liste proizvoda koji bi se kroz njih prevozili po bržim i pojednostavljenim procedurama. Verujemo da je, uz podršku Svetske banke i na osnovu naših analiza, moguće da region u narednih pet godina ostvari uštede i do milijardu evra – istakao je Simurdić.
Programska platforma Konferencije okupila je više od sto pedeset učesnika, donosioce odluka i predstavnike poslovne zajednice sa prostora regiona Zapadnog Balkana kao i predstavnike međunarodnih finansijskih institucija, sa ciljem afirmacije ideje zajedničkog regionalnog tržišta putem regionalne ekonomske saradnje. Kao teme od značaja inicirane su slobodan protok roba, ljudi, usluga i kapitala, Zelena agenda za Zapadni Balkan, unapređenje kvaliteta života na lokalnom nivou i poboljšanje poslovnog okruženja.