Fosil najopakijeg morskog predatora iz doba dinosaurusa doveo do neverovatnih saznanja (FOTO)

Pleziosaurusi sa zmijolikim vratom i četiri peraja bili su među najuspešnijim morskim predatorima u doba dinosaurusa, a naučnici su sada došli do novih saznanja o ovoj neobičnoj vrsti i njihovoj strukturi.

Izuzetno kompletan i dobro očuvan fosil otkrio je da su bar neki od ovih moćnih lovaca imali krljušt na perajima, sličnu onoj kod današnjih morskih kornjača, što im je možda pomoglo pri plivanju ili pri kretanju po morskom dnu.

Iako su fosili pleziozaurusa pronađeni širom sveta, do sada je zabeleženo samo oko osam uzoraka njihovog mekog tkiva, piše ScienceAlert.

Nova analiza paleontologa Miguela Marksa sa Univerziteta Lund i njegovih kolega koristi mikroskopiju i spektroskopiju kako bi pružila dosad nepoznate detalje o izgledu ovih životinja.

Rekonstrukcija novog pleziozaurusa prikazuje peraja prekrivena krljušti i glatku kožu bez krljušti duž tela.

Ovi fosilizovani ostaci pripadali su pleziozaurusu dugom oko 4,5 metara, koji je plivao okeanima  pre 183 miliona godina, tokom jure, kada su ovi morski reptili bili posebno brojni.

Fosil, označen kao MH 7, iskopan je iz sedimentnih slojeva Holcmadena u Nemačkoj još 1940. godine, a zatim je neko vreme bio zakopan u bašti muzeja radi zaštite tokom Drugog svetskog rata, nakon čega je uskladišten na duži period.

Pleziosaurusi su rađali žive mlade i disali vazduh, što ukazuje na mogućnost da su bili toplokrvni. I dok je koža sa repa ovog fosila bila glatka, poput one kod današnjih toplokrvnih morskih životinja, uzorak sa desnog prednjeg peraja otkrio je male nepravilne trouglaste strukture.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: