ZRENJANIN – Filijala za zapošljavanje Zrenjanin je realizovala sve finansijske i nefinansijske mere zapošljavanja, predviđene planom i programom rada za 2021. godinu. Relevantni pokazatelji o stanju na tržištu rada u Srednjobanatskom okrugu i rezultati u sprovođenju programa i mera aktivne politike zapošljavanja bili su u skladu sa Nacionalnim akcionim planom zapošljavanja za prošlu godinu, navodi se u saopštenju Filijale za zapošljavanje Zrenjanin.
Na području Srednjobanatskog okruga na kraju prošle godine bilo je 11.476 lica, od toga u najvećoj opštini, Zrenjaninu, 5.715 lica, u opštini Žitište 1.643, Nova Crnja 1.040, Novi Bečej 1.638 i na području opštine Sečanj 1.440 lica.
U periodu januar – decembar 2021. godine na evidenciji filijale za zapošljavanje, na području srednjeg Banata, prosečno se nalazilo 12.516 lica koja traže zaposlenje.
Struktura nezaposlenih po stručnoj spremi za filijalu Zrenjanin, za okrug, je takva da je najviše nekvalifikovanih radnika (I stepen stručne spreme) na evidenciji – 5.472.
Sledi kategorija sa srednjom stručnom spremom (III i IV stepen) – 4.664, dok je lica sa završenim visokim obrazovanjem u trogodišnjem trajanju 406, a 692 u četvorogodišnjem.
Drugim rečima, broj kvalifikovanih, stručnih lica (od II do VIII stepena stručne spreme) na evidenciji je tek nešto veći u odnosu na broj nekvalifikovanih – u procentima: 52%:48% .
Privredne aktivnosti tokom 2020/21. godine odvijale se u uslovima pandemije, što je poslodavcima otežavalo poslovanje, kao i uslove rada zaposlenima. Ipak, ozbiljnih promena na tržištu rada nije bilo, nije bilo masovnih otpuštanja, već postoji određena ekonomska stabilnost, tendencija vraćanja u okvire privrednih aktivnosti kakvi su bili pre pandemije, te pozitivni trendovi u drugoj polovini 2021. godine.
Ekonomske mere Vlade Republike Srbije privredi i građanima, pravovremeno i ciljano usmerene, dale su efekat u smislu lakšeg prevazilaženja poteškoća u poslovanju. Nastavljena je intenzivna saradnja sa poslodavcima, po zahtevima poslodavaca posredovano je za 1.196 lica.
Bila je veća potražnja za profilima koji poseduju stručna znanja: medicinske sestre, lekari, laboranti i drugo medicinsko osoblje, vozači, prodavci, magacioneri, komercijalisti, operateri u proizvodnji, radnici obezbeđenja, radnici u oblasti mašinstva (bravari, mašinbravari, zavarivači,…), elektrotehničari, elektroinstalateri, pomoćni radnici u kuhinji, kuvari, konobari…