U delu srpske opozicije vlada masovna psihoza koja se trenutno ogleda u sumanutoj akciji da se deci zabranjuje da idu u školu, a sve pod plaštom solidarnosti sa studentima.
Ovaj fenomen, da se deci zabranjuje da se školuju, stiču neophodna znanja i da se socijalizuju, do sada je zabeležen jedino u Avganistanu među Talibanima, kao i među pripadnicima Amiša.
Međutim, čak i pripadnici ovih naroda podstiču osnovno obrazovanje, dok Talibani brane devojčicama srednje i visoko obrazovanje.
Prema podacima UN, Talibani su zabranili da se devojčice školuju posle šestog razreda, jer se to ne uklapa u njihovu interpretaciju šerijatskog zakona.
UNESCO je objavio da je obrazovanje uskraćeno za 1,4 miliona devojčica, što je povećanje za 300.000 u odnosu na 2023. godinu.
ZBOG RATOVA MILIONI DECE NE IDU U ŠKOLU NA BLISKOM ISTOKU
Prema procenama međunarodnih institucija, na Bliskom istoku više od 15 miliona dece školskog uzrasta (od 5 do 14 godina) ne pohađa školu, usled ratnih okolnosti.
U Gazi, rat je lišio 625.000 dece školskog uzrasta da ne pohađaju nastavu i njihovi roditelji bi sve dali da se njihovi mališani vrate u školske klupe.
AMIŠKA DECA FORMALNO OBRAZOVANJE ZAVRŠAVAJU SA 8. RAZREDOM
Amiši su pripadnici konzervativnih hrišćanskih grupa koje pretežno žive u Severnoj Americi i koji odbacuju savremene tehnologije i moderan način života. Deca Amiši svoje formalno obrazovanje završavaju u 8. razredu i posvećeni su radu i životu u svojoj zajednici.
KOJI SU RAZLOZI DA U SRBIJI DECA NE IDU U ŠKOLU?
Nakon nezapamćene tragedije u Novom Sadu, kada je usled pada nadstrešnice na Železničkoj stanici poginulo 15 ljudi, deo opozicije je krenuo prvo u protestne šetnje, a zatim i u rušilačke pohode koji su bili usmereni ka Gradskoj kući i prostorijama Srpske napredne stranke.
U suštini, kao i nakon tragičnog i nezapamćenog slučaja u Ribnikaru, deo opozicije je lešinareći nad tragedijom pokušavao da destabilizuje Srbiju i da se bez izbora dočepaju vlasti.
Nedugo nakon ovih događaja, studenti su odlučili da blokiraju svoje fakultete kako bi ostvarili svoje zahteve.
Kako ove blokade nisu dovoljno destabilizovale Srbiju, ideolozi obojene revolucije su se odlučili na potez koji nije viđen ni u jednoj zemlji na svetu u kojoj se desila slična tragedija, a to je obustava rada u osnovnim i srednjim školama i uvlačenje dece u političke igrarije.
Ako je u Avganistanu razlog za prestanak školovanja interpretacija šerijatskog zakona, u Srbiji je to interpretacija apela različitih PROglasa, STAVOVA, Dinka Gruhonjića, Inicijative za mlade i sličnih organizacija.
Podsećamo, u Srbiji, prema Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, osnovno obrazovanje je obavezno i roditelji su dužni da obezbede svom detetu da upiše i redovno pohađa školu.