Faberže: Najskuplja uskršnja jaja na svetu

Najsrećniji hrišćanski praznik proslavljamo uz farbana jaja, ali ruski carevi, obeležavali su ga na poseban način, dajući suprugama i članovima porodice prelepa filigranska – Faberže jaja. 

Faberžeova jaja predstavljaju kolekciju uskršnjih jaja koje su ruski carevi poklanjali za Uskrs, a sva njihova raskoš može se videti u Faberžeovom Muzeju.

Faberžeova jaja i danas su simbol luksuza. Ukrašena, do najsitnijih detalja dragim kamenjem i zlatom, u sebi su skrivale razne minijature takođe sačinjene od plemenitih metala i dragog kamenja, kao što su minijature voza, kočija, ptica, slonova, palata, fotografija članova carske porodice, … Ova jaja i dan danas su predmet divljenja ljudi širom sveta. Međutim, prvo jaje nastalo je kao simbol ljubavi

Ruski car Aleksandar III Aleksandrovič, iz dinastije Romanov, 1885. godine želeo je poseban poklon za svoju suprugu Mariju Fjodorovnu. Te godine, za Uskrs car je angažovao dvorskog draguljara Karla Faberžea da za nju napravi najdragocenije ukrašeno jaje do tad. Faberže je napravio jaje sa opnom od belog porecelana. Unutra je bilo smešteno zlatno žumace, a u njemu zlatna kokoška – po kojoj je ovo prvo jaje i dobilo ime – Kokoška. Međutim, to nije bio kraj iznenađenjima. I kokoška se otvarala, a u njoj se krila minijaturna dijamantska kruna sa rubinom, ali su na žalost, poslednja dva elementa izgubljena.

Foto: Detalj, prvo Faberže jaje – Kokošta, izvor: Faberge Museum

Carskoj porodici su se toliko dopala Faberžeova jaja, da su tradiciju darivanja nastavili sve do 1917. godine pošto ju je preuzeo car Nikolaj II. Kasnije, tokom godina, Faberže jaja su poklanjana i drugim članovima porodice.

Od čega su pravljena Faberže jaja?

Jaja su pravljena od skupocenih metala, kao što su zlato i srebro, bakar, nikl i paladijum, a gotova jaja na kraju su ukrašavani dragim kamenjem: safirima, rubinima, smaragdima, dijamantima. Jaja su u sebi sadržala, najrazličitija iznenađenja, takođe napravljena od dragog kamenja i plemenitih metala. Za osnovu jaja korišćen je prirodni kamen: jaspis, rodonit, ahat, kvarc, lapis lazuli i nefrit. Korišćena je tehnika delimično providnog emajla, nekad i u po nekoliko slojeva, od kojih je svaki morao da bude posebno pečen. Mada su u vreme njihove izrade, juveliri koristili svega nekoliko boja, Faberže je eksperimentisanjem uspeo da postigne čak 140 različitih nijansi. Dizajn za izradu jaja inspirisan je umetničkim delima preslikanim iz Ermitaža i važnim momentima iz istorije carske porodice, kao što su krunisanje cara Nikolaja, završetak transsibirske železnice i godišnjica braka ili vladavine.

Porodica Faberže

Karl Faberže, je sa renomeom carevog juvelira postao poznat i van granica Rusije. Svoja zastupništva je imao u Kijevu, Odesi, Londonu, Moskvi i u Sankt Peterburgu gde je i osnovao prvu radionicu za pravljenje dragocenih uskršnjih jaja. Pored jaja za carsku porodicu, kojih je izradio oko 50, Faberže je još dvanaest napravio za  sibirskog vlasnika rudnika zlata Aleksandra Kelha i još nekoliko za druge bogate porodice, poput Rotšilda.

Nakon Oktobarske revolucije boljševici su preuzeli njihovo imanje, a porodica Faberže je izbegla na zapad, prvo u Nemačku, a kasnije u Švajcarsku. Imao je četiri sina Jevgenija (1874), Agafona (1876) Aleksandra (1877) i Nikolaja (1884), koji su se takođe bavili porodičnim zanatom.

Nažalost, nakon revolucije kompanija je nacionalizovana, kao i sva umetnička dela u njoj, a većinu je boljševička vlast prodala inostranim kupcima. Jedan broj čuvenih uskršnjih jaja su iz zemlje odneli i članovi šire carske porodice bežeći u inostranstvo.  Porodica je 1924. godine osnovala radionicu u Parizu. Danas Faberže pored izrade nakita, izrađuje i čuvena uskršnja jaja po porudžbini. Jedno takvo je i jaje napravljeno 2018. godine u sradnji sa kompanijom Rols-Rojs (Rolls-Royce)

Vekselbergova kolekcija, od čak devet carskih uskršnjih jaja, važi za jednu od najvrednijih na svetu i procenjuje se na 90 miliona dolara, a među njima je i prvo napravljeno jaje -Kokoška.

Od oko 50 carskih uskršnjih jaja, danas se čak 43 jaja nalaze u muzejima ili su deo privatnih kolekcija, dok se o preostalim jajima ne zna ništa, a potraga za njima verovatno će trajati večno.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.