Evropska komisija (EK) je u okviru svoje Jesenje ekonomske prognoze za 2021. godinu predvidela rast BDP u Srbiji od 6,7% za 2021. godinu.
Ministar finansija Siniša Mali ukazao je da to predstavlja značajno poboljšanje u odnosu na Prolećnu prognozu, koja je predviđala rast od 5,3% BDP.
Mali je naveo da se za 2022. godinu predviđa rast od 4,3% BDP-a što je, takođe, poboljšanje u odnosu na prethodnu prognozu, koja je predviđala rast od 4% BDP u sledećoj godini, navedeno je na sajtu Vlade.
– Uspeli smo da zadržimo makroekonomsku stabilnost u vreme krize, i to pre svega zahvaljući obimnom paketu podrške privredi i građanima od čak 8 mlrd EUR. Mi verujemo da ćemo rasti i više od 7%, a za sledeću godinu prognoziramo rast od 4,5% – istakao je Mali.
On je podsetio da je Međunarodni monetarni fond ovog oktobra takođe revidirao svoju procenu rasta – MMF je u junu, povećao prognozu rasta sa 5% na 6%, a zatim u oktobru ove godine na 6,5%.
Ministar finansija je dodao da je slične procene dala i Svetska banka – ona je u svom jesenjem izveštaju o svetskim ekonomskim izgledima za jedan odsto povećala prognozu rasta Srbije za 2021. godinu i to na 6%. Mali je napomenuo da je Svetska banka u januaru ove godine predviđala rast Srbije od 3,1%, što znači da je svoju projekciju povećala za čak 2,9%.
– Nastavićemo da se borimo na dva koloseka. Jedan je podsticanje inkluzivne ekonomije bazirane na inovacijama, znanju i zelenom rastu. Sa druge strane, država će paralelno nastaviti sa visokom investicionom javnom potrošnjom. Naš kapitalni budžet za narednu godinu je na nivou od 7,3% BDP-a, odnosno 485,6 milijardi dinara i mi nastavljamo sa velikim infrastrukturnim projektima koji podstiču privredu i zapošljavanje – zaključio je Mali.
Kako je preneo Tanjug, za 2023. godinu EK projektuje rast Srbije od 4,3% BDP u odnosu na 2,5% u EU.
Javni dug Srbije će u 2021. godini iznositi 58,1% BDP, dok se za 2022. godinu projektuje vrednost od 56,3% BDP, što su vrednosti ispod kriterijuma Mastrihta. Za 2023. godinu Brisel projektuje dalje samanjenje javnog duga Srbije na 54,1% BDP.
EK predviđa da će stopa nezaposlenosti u 2021. godini u Srbiji iznositi 10,7%, dok se za 2022. godinu očekuje dalji pad i vrednost od 10%. Za 2023. godinu se projektuje stopa nezaposlenosti od 9,2%.