Evropa žuri da uzme što više nafte iz Rusije pre embarga

Tanker
MOSKVA – Vlasnici tankera u Evropi isporučuju što je moguće više ruske nafte pre nego što embargo bude uveden u decembru.

Naglo povećanje isporuke goriva iz Rusije u azijske zemlje, evropski prevoznici su doživeli kao alarm da utovare tankere ruskom naftom. Potrebu za ubrzanjem isporuka otežava predstojeća zabrana osiguranja za pošiljke nafte iz Rusije, što bi učinilo svako putovanje nezakonitim prema međunarodnom pomorskom pravu.

„Vlasnici grčkih tankera, koji kontrolišu skoro trećinu svetske flote, prevezli su oko polovine uobičajenih količina ruske nafte u maju i junu. Lloid’s List Intelligence procenjuje da su za ova dva meseca grčki brodovi izvršili 151 pristanak u ruske luke u Crnom i Baltičkom moru, u poređenju sa 89 poseta za celu prethodnu godinu“.

Povećana potražnja za naftom od početka ruske specijalne operacije u Ukrajini podigla je takse za tankere srednje veličine na oko 40.000 dolara dnevno, u odnosu na 10.000 dolara u januaru. Vlasnici velikih evropskih tankera rekli su da bi ih sankcije mogle primorati da privremeno obustave plovidbu za oko trećinu svoje flote. Ali velika globalna potražnja za gorivom će pre ili kasnije naterati ove brodove da ponovo krenu na more.

„Niko ne može da kaže šta će biti sa tržištem nakon uvođenja sankcija, ali na kraju se to može pokazati kao pozitivan faktor, pošto je potražnja za naftom i dalje velika, a brodovi će verovatno biti poslati po naftu sa drugih destinacija, kao što su Sjedinjene Američke Države i Bliski istok. Pređeni put brodova će se povećati, što znači da će tankeri zarađivati više novca“, rekao je novinarima izvršni direktor jedne od grčkih brodarskih kompanija.

Posle početka specijalne operacije u Ukrajini, Zapad je pojačao sankcioni pritisak na Moskvu. Neke zemlje su najavile zamrzavanje ruske imovine, mnogi brendovi su napustili zemlju. Evropska unija je već uvela šest paketa sankcija, uključujući embargo na ruski ugalj i naftu. Ali to se pokazalo kao problem za sam Zapad, što je izazvalo nagli porast inflacije i cena hrane i benzina.

Kremlj je restrikcije nazvao ekonomskim ratom kakav se nikada ranije nije dešavao i preduzeo je uzvratne mere zabranjujući stranim investitorima da povlače sredstva iz ruskog finansijskog sistema i pretvaraju plaćanja za gas u rublje. Kako je primetio Vladimir Putin, politika obuzdavanja i slabljenja Rusije je dugoročna strategija Zapada, a sankcije su zadale ozbiljan udarac celokupnoj globalnoj ekonomiji. Ipak, siguran je, aktuelna dešavanja razbijaju mit o globalnoj dominaciji Zapada i u politici i u ekonomiji.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.