logo transparend vojvodina uzivo

Evropa zaustavlja prodaju nebezbednih igračaka

Do kraja godine se očekuje izmena postojećih propisa, a cilj je da se spreči prodaja opasnih proizvoda koji do kupaca najčešće stižu preko interneta

Evropa bi do kraja ove godine mogla da izmeni zakon o bezbednosti igračaka koje su već godinama najčešće na listi nebezbednih proizvoda. Kako je navedeno u saopštenju Evropske organizacije za zaštitu potrošača Beuc, Evropski parlament je odobrio izveštaj o bezbednijim igračkama, a to znači da sledi revizija postojećih propisa. Prema rečima Monik Gojan, generalne direktorke Beuca, ovim izmenama EP poziva da se što pre eliminiše prodaja opasnih igračaka putem interneta, dok se proizvođači pozivaju da na tržištu nude bezbedne proizvode.

– Pozivamo Evropsku komisiju da započinje reviziju zakona o bezbednosti igračaka. Osim preporuka za bolju bezbednost igračaka, važno je da EU ojača pravila o zabrani upotrebe hemikalija koje mogu da naruše zdravlje – rekla je Gojanova. Prema njenim rečima, EP bi već mogao da pokrene određene akcije kako bi se sprečila onlajn prodaja nebezbednih igračaka. Odmah su reagovale i potrošačke organizacije, koje su pozvale zastupnike u Evropskom parlamentu i podsetile ih da koriste sve raspoložive zakone EU kako bi internet tržišta, glavni izvor opasnih proizvoda, postala odgovorna za ono što prodaju.

Stiven Rasel, glavni sekretar Evropskog potrošačkog glasa u standardizaciji, rekao je da potrošačke organizacije pozdravljaju najavljene promene, posebno na onlajn tržištu, jer je poznato da su igračke i dalje jedna od kategorija koje se najviše prijavljuju u sistemu brzog uzbunjivanja EU.

Na listi opasnih proizvoda, koju objavljuje Rapeks, od ukupnog broja prijava i upozorenja čak trećina se odnosi na proizvode za decu, a gotovo da nema dana da se na ovoj platformi ne prijavi makar jedan takav artikal.

Foto: Envato

Na listi opasnih i nebezbednih proizvoda, koju objavljuje Evropski sistem za brzo upozoravanje Rapeks, već godinama se na prvom mestu nalaze igračke. Prema poslednjim izveštajima, od ukupnog broja prijava i upozorenja čak trećina se odnosila na proizvode za decu, a gotovo da nema dana da se na ovoj platformi ne prijavi makar jedan takav artikal. Većina prijava usmerena je na opasne i za decu visokorizične hemikalije koje se nalaze u takvim proizvodima. Pre nekoliko godina, kada je među decom bio popularan takozvani slajm, rastegljiva smesa koja je mogla da se napravi čak i u kućnim uslovima, Evropska unija je uradila nezavisno istraživanje. Testirano je, naime, 11 različitih verzija „slajma” koje su u tom trenutku bile u prodaji, i u čak osam je pronađen previsok nivo boraksa, odnosno više od 300 mikrograma po kilogramu, koliko iznosi dozvoljena granica u EU. Ispostavilo se da je, prema Rapeksovoj statistici, na listi prijava na nebezbedne proizvode bilo najviše onih koje se odnose na hemijske opasnosti, te je EU započela temeljnu pripremu za promenu propisa. Iz Odbora za pravosuđe, potrošače i ravnopravnost polova čulo se da evropska potrošačka pravila garantuju da se u EU prodaju samo sigurni proizvodi, zbog čega se incidenti sa igračkama više nisu mogli tolerisati. Ubrzo je i Sistem za brzo upozoravanje na nebezbedne proizvode Rapeks podržao vlasti pojedinačnih zemalja da brzo reaguju i uklanjaju sve proizvode koji bi mogli dovesti do fatalnih posledica. Poseban problem je to što se većina takvih proizvoda prodaje preko interneta, gde je vrlo teško kontrolisati baš sve. Popularni proizvodi za decu naručuju se onlajn direktno iz trećih zemalja, a kupci su često potpuno nesvesni koliko je opasno da deca dolaze u dodir s proizvodima koji nisu prošli nikakve kontrole. Kakva je situacija na našem tržištu, samo možemo da nagađamo. Osim što nema tako čestih kontrola, dečje igračke se prodaju i na ulici i na pijacama, a najčešće je reč o proizvodima koji dolaze iz Kine. Većina opasnih proizvoda prijavljenih u sistemu Rapeks je i u Evropi stizala sa tržišta van EU, a na prvom mestu je Kina. Iako se broj primedbi znatno smanjio, kineski proizvodi su i dalje među najčešće prijavljenim. Sistem Rapeks, kako je „Politika” više puta pisala, postoji već 20 godina i zahvaljujući njemu informacije o opasnim neprehrambenim proizvodima povučenim s tržišta EU se brzo šire, posle čega pojedinačne zemlje automatski mogu da zaustavljaju prodaju, povlače ih ili zabranjuju uvoz. Na njihovom zvaničnom sajtu može se pristupiti nedeljnim ažuriranim podacima o upozorenjima koja stižu iz svih delova EU.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.