Evropa se sprema za potencijalnu gasnu krizu

LONDON – Evropa se priprema za potencijal pune gasne krize, baš kada je istorijski toplotni talas povećao potražnju za energijom kako bi se rashladili domovi i preduzeća na kontinentu.

Gasovod Severni tok 1, ključna arterija koja povezuje ruski gas sa Evropom, je zatvoren. Trebalo bi da bude ponovo otvoren nakon 10 dana rutinskog održavanja. Ali raste zabrinutost da će Rusija držati zatvorene slavine u znak odmazde za sankcije koje je Evropska unija uvela zbog specijalne vojne operacije u februaru.

Robert Habek, nemački ministar ekonomije, rekao je ranije ovog meseca da se zemlja mora “pripremiti za najgore”. “Svašta se može dogoditi. Može biti da gas ponovo teče, čak i više nego ranije. Može biti da ništa neće doći”, rekao je Habek u intervjuu za radio.

Gasovodom se u Evropu isporučuje 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, ili oko 40% ukupnog uvoza gasa iz Rusije. Potpuni raskid sa gasom Moskve nije isključen. Zemlja je već smanjila izvoz gasa u nekoliko evropskih zemalja. Prošlog meseca Nemačka, najveća privreda u regionu, proglasila je „gasnu krizu“ nakon što je Gasprom, ruska državna gasna kompanija, smanjio izvoz kroz gasovod za 60%.

Gasprom je za taj potez okrivio odluku Zapada da zadrži vitalne turbine zbog sankcija.

Prekid gasa ove nedelje bi takođe došao u najgore vreme. Evropa se vrela pod rekordnom vrućinom — delovi Francuske i Španije se bore sa šumskim požarima, jer se očekuje da će temperature porasti iznad 40 stepeni Celzijusa (104 stepena Farenhajta) tokom narednih dana.

Visoke temperature su povećale potražnju za električnom energijom za napajanje klima uređaja. Enagas, operater sistema za prenos gasa u Španiji, rekao je prošle nedelje da je potražnja za prirodnim gasom za proizvodnju električne energije dostigla novi rekord od 800 gigavat sati.

„Ovo ogromno povećanje potražnje za prirodnim gasom za proizvodnju električne energije uglavnom je posledica visokih temperatura zabeleženih kao posledica toplotnog talasa“, rekao je Enagas u izjavi za štampu prošlog četvrtka.

Neki analitičari su bili optimističniji, imajući u vidu alternativne izvore energije u Evropi i činjenicu da će toplotni talas biti okončan sredinom nedelje.

„Iako će potrošnja energije u EU biti nešto veća ove nedelje usred toplotnog talasa zbog visoke stope korišćenja klima uređaja, to će biti nadoknađeno rekordnim snabdevanjem solarne energije“, rekao je Hening Glojstin, direktor za energetiku, klimu i resurse u Eurasia Group.

U međuvremenu, evropske zemlje se utrkuju da popune svoja skladišta gasa kako bi izbegle potencijalno katastrofalan nedostatak energije tokom zime.

„Sledećih nekoliko meseci biće kritični“ za povećanje zaliha bloka, rekao je Fatih Birol, izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju, u izjavi za štampu u ponedeljak. „Ako Rusija odluči da potpuno prekine snabdevanje gasom pre nego što Evropa bude mogla da dostigne nivo skladišta do 90%, situacija će biti još ozbiljnija i izazovnija“, dodao je on.

Nivoi skladištenja gasa širom Evropske unije trenutno su oko 64%, prema Gas Infrastructure Europe.

Cene holandskog prirodnog gasa, evropskog standarda, porasle su od ponedeljka od petka za 3% na 165 evra (167 dolara) po megavat satu, prema podacima Interkontinentalne berze.
Ranije ovog meseca, strahovi od velikog isključenja gasa podigli su cene na najviši nivo od prvih dana specijalne operacije u Ukrajini, krećući se oko 183 evra (186 dolara) po megavat-satu. Cene su porasle za 129% od početka godine.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.