Evo šta Vučić misli o planu za Kosovo i Metohiju

BEOGRAD – Francusko-nemački, odnosno evropski plan o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine je zvanično objavljen u ponedeljak uveče i od tada su njegovih 11 tačaka najvrelija politička tema.

Član 2: Obe strane će se voditi ciljevima i principima utvrđenim u Povelji Ujedinjenih nacija, posebno onih o jednakosti suvereniteta svih država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomiji i teritorijalnom integritetu, pravu na samoopredeljenje, zaštiti ljudskih prava i nediskriminaciji.

Da, potrebna nam je normalizacija sa Albancima

Član 3: U skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija, stranke će rešiti sve međusobne sporove isključivo mirnim sredstvima i suzdržati se od pretnje ili upotrebe sile.

VUČIĆ: Spremni smo da razgovaramo o svim temama, i to bi dovelo do normalizacije. Da, nama je potrebna normalizacija sa Albancima. (…) Tastatura ratnici i veliki heroji koji bi svakog dana da se biju protiv pola sveta jer su „mnogo jaki“, a neko šamar da im udari onesvešćeni bi sedeli tri dana, ne bi ustali.

– Oni bi tuđom decom da ratuju, oni bi vašu decu i svačiju drugu decu da šalju u neke ratove. (…) Krenemo u rat, i šta onda?! I Izgubimo 10.000 ljudi, 100.000 ljudi, i opet izgubimo rat od NATO, i šta onda?! A, ne, nećemo mi to, mi ćemo to mirnim putem. Stvarno, kako? Da ubedite Albance da budu u suštinskoj autonomiji u Srbiji? Hajde da prekinemo sebe da lažemo! To se nikada više neće dogoditi: 99,9 odsto Albanaca, svi su za nezavisno Kosovo i to se neće promeniti.

– Hajde da pokušamo da napravimo nekakve racionalne kompromise koji se tiču normalnog života ovde u regionu, ako možemo.

Član 4: Strane će nastaviti da deluju polazeći od pretpostavke da ni jedna od njih ne može da predstavlja drugu u međunarodnoj sferi niti da deluje u njeno ime. Srbija se neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

Član 6: Iako ovaj sporazum predstavlja važan stepen normalizacije, obe strane će nastaviti sa novim podsticajem procesa dijaloga koji vodi EU, koji bi trebalo da dovede do pravno obavezujućeg sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa. Strane se slažu da će produbiti buduću saradnju u oblastima ekonomije, nauke i tehnologije, transporta, odnosa iz oblasti sprovođenja zakona, pošte i telekomunikacija, zdravstva, kulture, religije, sporta, zaštite životne sredine, nestalih osoba, raseljenih i drugih sličnih oblasti zaključivanjem određenih sporazuma. Detalji će biti dogovoreni u dodatnim sporazumima, u okviru dijaloga pod pokroviteljestvom EU.

VUČIĆ: Kakvo je regionalno predstavljanje? Hoćemo li da imamo, da mogu da prlaze kroz centralnu Srbiju, ili će ići na zapad preko Crne Gore i Hrvatske? Hoćemo li da otvorimo administrativne prelaze, kako mi kažemo, ili granice, kako oni kažu? Da li ćemo da imamo slobodan protok roba, ljudi i usluga? Za sve to mislim da je lekovito.

Imamo pravo zauvek da uplaćujemo novac u ZSO

Član 7: Obe strane se obavezuju da će uspostaviti posebne aranžmane i garancije, u skladu sa relevantnim instrumentima Saveta Evrope i oslanjajući se na postojeća evropska iskustva, kako bi se obezbedio odgovarajući nivo samouprave za srpsku zajednicu na Kosovu i mogućnosti za pružanje usluga u određenim oblastima, uključujući mogućnost finansijske podrške Srbije i direktan kanal komunikacije srpske zajednice sa Vladom Kosova. Strane će formalizovati status Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i pružiti snažan nivo zaštite srpskim mestima verskog i kulturnog nasleđa, u skladu sa postojećim evropskim modelima.

VUČIĆ: Ima tamo i dobrih delova, koji se tiču i SPC, i koji se tiču ispunjavanja prethodno potpisanih sporazuma i za nas važne ZSO.

– ZSO se finansira preko priloga, bespovratnih zajmova, kao i iz Republike Srbije. Zašto je to važno? Zamislite da neko ukine platni promet sa Srbijom. Pa, kako ćemo da isplatimo plate profesorima, lekarima, kako da isplatimo penzije?! A ovako kažu da imamo pravo zauvek da uplaćujemo novac u ZSO, ona će da isplaćuje novac, i to pravo niko ne može da ukine!

Član 8: Strane će razmeniti stalne misije. One se osnivaju u sedištu odgovarajuće Vlade. Praktična pitanja u vezi sa uspostavljanjem misija biće obrađena posebno.

Inače, i Beograd i Priština godinama unazad imaju oficire za vezu. To su službenici koji sede u Beogradu (prištinski oficir), odnosno Prištini (srpski oficir), i kanal su komunikacije srpskih i prištinskih vlasti, uz posredovanje Evropske unije.

Član 9: Obe strane uzimaju u obzir posvećenost EU i drugih donatora da uspostave poseban paket investicija i finansijske podrške za zajedničke projekte Strana u ekonomskom razvoju, povezivanju, zelenoj tranziciji i drugim ključnim oblastima.

Indikativno da je samo dan posle sastanka u Briselu, u Srbiju došao Oliver Verhelji, evropski komesar za proširenje, i da je potpisan ugovor za brzu prugu Beograd – Niš.

VUČIĆ: Danas ovde govorimo o jednom od najvećih projekata ikada u koji je Srbija ušla, vredan je 2,7 milijardi evra. Nama EU sada od toga daje 610 miliona evra na poklon.

Neću da implementiram članstvo Kosova u UN, i to sam 50 puta ponovio

Član 10: Strane će uspostaviti zajednički komitet, kojim predsedava EU, za praćenje sprovođenja ovog sporazuma. Obe strane potvrđuju svoju obavezu da primenjuju sve prethodne sporazume dijaloga, koji ostaju važeći i obavezujući.

VUČIĆ: Čekamo da se ZSO formira, pa nastavljamo razgovore. (…) Kad će ZSO biti, videćemo, ali će jednog dana neko morati da je formira. Ona mora da bude na prvom mestu!

Član 11: Obe strane se obavezuju da će poštovati Mapu puta za implementaciju koja je priložena ovom sporazumu.

VUČIĆ: Mapu puta da dogovorimo, šta je to što implementiramo. Dakle, neću da implementiram članstvo Kosova u UN, niti bilo šta slično, i to sam 50 puta ponovio. Mi pravimo implementacioni plan i zbog toga će dolaziti Miroslav Lajčak u Beograd i Prištinu. Kada dođu i kod nas i kod njih, i mi oni ćemo nešto da predložimo.

– Radićemo na tome da uredimo regionalno predstavljanje, carinske pečate, slobodu i protok roba, kapitala i usluga, radićemo na tome kakva su prava od eksteritorijalnosti, do posebne zaštite za Srpsku pravoslavnu crkvu.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.