Plan, koji TikTok naziva Project Clover, veoma je skup i veoma vidljiv pokušaj da se dokaže da platforma ne krši zakone EU.
Kad je Grant Šaps imenovan za ministra odbrane Ujedinjenog Kraljevstva ovog meseca, jedno od prvih pitanja s kojim se suočio bilo je o njegovom korišćenju društvenih medija. Šaps, bivši ministar energetike, bio je jedan od najplodnijih korisnika TikToka u britanskoj vladi, a vojne stručnjake i medije zanimalo je da li tu aplikaciju ima na svom telefonu. Već je zabranjena na zvaničnimm uređajima u parlamentu. A Velika Britanija nije jedina zemlja koja je postala sve nervoznija zbog bezbednosnih rizika TikToka.
Ove godine su, jedna za drugom, brojne zemlje zabranile TikTok na uređajima koje koriste vladino osoblje i izabrani zvaničnici. Navodeći neodređene “nacionalne bezbednosne rizike”, Evropska komisija, Evropska unija i Evropski parlament uveli su zabranu TikToka na zvaničnim uređajima u martu. Parlament je kasnije pozvao države članice da učine isto.
Šta je razlog takve opreznosti širom Evrope? Upravo ono što je kvarilo TikTok tokom njegovog postojanja: u vlasništvu je ByteDancea, koji je registrovan na Kajmanskim ostrvima, ali čija je administracija smeštena u Pekingu. Ta povezanost s Kinom i percipirani rizik — uprkos odbijanju predstavnika TikToka — da bi kompanija morala da pristane na zahteve kineske države da deli podatke s vladom Komunističke partije, podstakli su strahove.
Kako bi pokušao da umiri evropske vlade, TikTok troši 1,2 milijarde evra (1,3 milijarde dolara) za izgradnju tri nova centra podataka — dva u Irskoj i jedan u Danskoj — što znači da do kraja 2024. podaci korisnika u EU neće napustiti teritoriju Unije.
Centri podataka deo su šire inicijative koja uključuje otvaranje evropskog “centra za transparentnost” koji će regulatori moći da posete kako bi saznali više o tome kako aplikacija funkcioniše. TikTok je takođe imenovao spoljašnjeg konsultanta, NCC Group sa sedištem u Velikoj Britaniji, za pružanje nezavisne procene njihove sajber bezbednosti.
Plan, koji TikTok naziva Project Clover, veoma je skup i veoma vidljiv pokušaj da se dokaže da platforma ne krši zakone EU o prenosu podataka niti šalje osetljive korisničke podatke u Kinu. “Verujemo da je ovo zasita prvi slučaj u industriji”, kaže Teo Bertram, TikTokov potpredsednik javne politike u Europi. “Niko drugi nije uradio ovako nešto”.
Ali to možda neće biti dovoljno. Sumnja u kinesku tehnologiju duboko je prisutna u nekim delovima EU-a i Ujedinjenom Kraljevstvu, gde su visoki obaveštajni zvaničnici upozorili na sve veću pretnju Pekinga u sajber prostoru.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.