Evo kako će izgledati svet za 10 miliona godina

Zemlja će za 10 miliona godina biti mesto dramatičnih promena, kako geoloških tako i klimatskih. Naša planeta će izgledati mnogo drugačije, a život na njoj će morati da se prilagodi novim uslovima. Iako je teško predvideti sve detalje, jedno je sigurno: Zemlja će nastaviti da se menja i evoluira, baš kao što je to činila i milijardama godina unazad.

Podaci o tome kako bi svet mogao izgledati za 10 miliona godina, zasnovani su na geološkim i tektonskim predviđanjima koja su rezultat dugogodišnjih istraživanja u oblastima geofizike, paleogeografije i klimatskih nauka.

Naučnici koji proučavaju kretanje tektonskih ploča koriste satelitske podatke, merenja pomeranja Zemlje, kao i istorijske zapise o kretanju kontinenata, kako bi predvideli buduće geološke promene.

Naučne studije o tektonskim rasedima, poput onih u istočnoj Africi (Riftova dolina), sudaru afričke i evropske ploče, kao i spajanju kontinenata, zasnivaju se, takođe, na aktuelnim kretanjima ploča i rezultatima iz prošlosti.

Spajanje Španije i Afrike, koje bi zatvorilo Gibraltarski moreuz, na primer, predviđeno je na osnovu trenutnog pomeranja afričke tektonske ploče prema severu.

Ovi naučni modeli su veoma pouzdani u predviđanju dugoročnih geoloških promena, ali su, naravno, uvek podložni revizijama kako novi podaci budu postajali dostupni.

Predviđanjima kako će svet izgledati kroz 10 miliona godina, u svojim istraživanjima bave se naučne institucije poput Univerziteta u Kaliforniji, geoloških instituta u SAD (United States Geological Survey) i drugi akademski izvor koji koji se bave proučavanjem tektonskih ploča i geofizičkim procesima.

Karta sveta će izgledati drugačije

Afrika će se verovatno podeliti na tri dela. Istočna Afrika će se odvojiti duž Velike rasedne doline, stvarajući novi okean između istočne Afrike i ostatka kontinenta. Ovaj proces već je započeo i nastaviće se kako se tektonske ploče budu pomerale.

Italija će izgubiti svoj prepoznatljiv oblik čizme. Sudar afričke i evroazijske ploče će uzrokovati značajne promene u Mediteranu, što će dovesti do deformacije italijanskog poluostrva i probližavanje „štikle” Peloponezu.

Španija će se spojiti sa Afrikom. Tektonske aktivnosti će uzrokovati zatvaranje Gibraltarskog moreuza, spajajući Iberijsko poluostrvo sa severnom Afrikom.

Klimatske promene će, takođe, igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti Zemlje. Globalno zagrevanje će verovatno dovesti do porasta nivoa mora, što će potopiti mnoge priobalne gradove i promeniti reljef obala širom sveta.

Arktik će, verovatno, biti bez leda tokom leta, a mnoge sadašnje pustinje će postati plodne oblasti zbog promena u količinama padavina.

Evolucija života

Život na Zemlji će se, takođe, značajno promeniti. Kako se ekosistemi budu prilagođavali novim klimatskim uslovima, mnoge vrste će izumreti, dok će se nove razviti. Ljudi će, verovatno, morati da se prilagode novim uslovima života, možda čak i da kolonizuju druge planete ili mesece u Sunčevom sistemu.

Tehnologija će nastaviti da napreduje neverovatnom brzinom. Možemo očekivati razvoj naprednih oblika veštačke inteligencije, novih izvora energije, a možda čak i tehnologija koje će omogućiti putovanja brzinom svetlosti. Ove tehnologije će značajno promeniti način na koji živimo, radimo i komuniciramo.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.