BRISEL – Evropska unija usvojila je novi, 17. po redu paket sankcija protiv Rusije, usmeren na suzbijanje aktivnosti ruske „flote u senci“, ograničavanje trgovine naftom ispod zadate cene, kao i targetiranje firmi koje podržavaju vojnoindustrijski kompleks Kremlja.
Ove mere deo su šire strategije EU za pooštravanje ekonomskog pritiska na Moskvu zbog rata u Ukrajini, saopštila je Evropska komisija.
U okviru ovog sveobuhvatnog paketa, na listu sankcionisanih entiteta dodato je 75 novih firmi i organizacija, uključujući i rusku naftnu kompaniju Surgutnjeftegaz, jednu kompaniju za osiguranje brodova, kao i četiri firme za upravljanje flotama sa sedištima u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Turskoj i Hong Kongu.
Poseban fokus stavljen je na sprečavanje prodaje ruske nafte trećim zemljama uz korišćenje zapadnih osiguravajućih usluga, ukoliko cena po barelu prelazi 60 dolara, što je deo mehanizma ograničenja cene ruske sirove nafte dogovorenog u G7 formatu.
Paket uključuje i dodatnih 189 brodova, od čega su čak 183 tankeri za prevoz nafte, čime je ukupan broj plovila pod restrikcijama porastao na 324.
Pooštrene kontrole izvoza i mere protiv hibridnih pretnji
Sankcije obuhvataju i dodatna ograničenja na izvoz robe dvostruke namene (civilne i vojne upotrebe), a među sankcionisanim subjektima su i entiteti iz Kine, Belorusije i Izraela, za koje se navodi da pružaju podršku ruskom vojnom sektoru.
Osim ekonomskih sankcija, Evropska unija donela je i nove mere u vezi sa hemijskim oružjem, ljudskim pravima i hibridnim pretnjama, čime se signalizira sveobuhvatan pristup u borbi protiv ruskih destabilizujućih aktivnosti, navodi Rojters.
Cilj: Suzbijanje ruske ratne ekonomije
Prema saopštenju Evropske komisije, ciljevi novih mera su da se dodatno umanje prihodi koje Kremlj koristi za finansiranje agresije, kao i da se zatvore kanali za zaobilaženje postojećih ograničenja.
S obzirom na sve veću sofisticiranost ruske „tajne flote“, Brisel želi da blokira pristup ključnim uslugama kao što su osiguranje, klasifikacija i pomorska logistika, čak i kada se operacije odvijaju preko posrednika u trećim zemljama.