Vlade Španije, Grčke i Portugala su izjavile da se protive šemi EU prema kojoj bi smanjile potrošnju prirodnog gasa za 15 odsto tokom zime.
Predlog „Uštedite gas za sigurnu zimu“, koji je Evropska komisija objavila, zahtevao bi od zemalja članica EU da smanje upotrebu gasa prelaskom na druge izvore energije i naređuju svojim građanima da racionalizuju svoju potrošnju. Ako predlog komisije bude usvojen, države članice bi morale da izveštavaju o svom napretku ka cilju od 15 odsto svaka dva meseca, a vlasti EU bi imale ovlašćenje da proglase vanredno stanje i učine smanjenje obaveznim.
„Duboko žalim što moram da kažem da Španija ne podržava ovaj predlog“, rekla je španska ministarka energetike Tereza Ribera ubrzo nakon njegovog objavljivanja. Pominjući da je plan otkriven bez debate u Evropskom savetu, Ribera je izjavila da komisija „ne može da zahteva žrtvu“ kada „nisu čak ni pitali naše prethodno mišljenje“.
„Za razliku od drugih zemalja, mi Španci nismo živeli iznad svojih mogućnosti u smislu energije“, dodala je Ribera.
Ponavljajući tvrdnju bivše nemačke kancelarke Angele Merkel iz 2009. da su mediteranske zemlje „živele iznad svojih mogućnosti“ uoči finansijske krize, Riberina primedba je verovatno bila usmerena direktno na Berlin. Pošto se u velikoj meri oslanjala na ruski gas za napajanje svoje industrije, Nemačka se trenutno suočava sa ekonomskom propašću nakon što je dobrovoljno otkazala gasovod Severni tok 2 i podržala sankcije EU Moskvi.
Grčka je izašla protiv plana dan kasnije, a portparol vlade Giannis Oikonomou rekao je novinarima u četvrtak da se Atina „u principu ne slaže sa predlogom EU za smanjenje upotrebe gasa za 15 odsto“. Oikonomu je rekao da je vlada „podnela sopstvene predloge“ EU umesto toga. Grčka zavisi od Rusije sa 40% svog prirodnog gasa.
Portugal takođe „ne prihvata“ predlog EU, rekao je ministar energetike Žoao Galamba portugalskom listu Publico u četvrtak. „Postoje zemlje koje se nisu zaštitile i sada traže pomoć“, rekao je on u očiglednoj referenci na Nemačku, dodajući da program racioniranja na nivou celog bloka ne uzima u obzir činjenicu da Portugalu nedostaje gasovodna povezanost sa ostatkom Evrope, što znači da se gas ušteđen u Portugalu ne može koristiti za pokrivanje manjka na drugim mestima.
Dok su Španija, Grčka i Portugal javno govorile protiv plana, zvaničnici Italije, Poljske i Mađarske takođe imaju svoje rezerve. Protivljenje Mađarske nije iznenađujuće, jer se Budimpešta odlučno protivila sankcionisanju ruske nafte i gasa tokom uzastopnih rundi sankcija EU Moskvi.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen opisala je plan kao pokušaj pripreme za „potpuno isključenje ruskog gasa“, optužujući ruskog predsednika Vladimira Putina da „nas ucenjuje“ energijom.
Putin je u utorak izjavio da je ruska energetska kompanija Gasprom „spremna da pumpa onoliko koliko je potrebno, ali (EU) je sve sama zatvorila“. Putin je ranije nazvao sankcije bloka Rusiji „ludim i nepromišljenim“ i optužio evropske lidere da su počinili ekonomsko „samoubistvo“ pod uputstvima SAD.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.