Evropska komisija najavila je predlog novog paketa podsticaja poljoprivrednicima u vrednosi od 330 miliona evra za borbu protiv suše. Najnoviji paket biće raspoređen na 22 članice za pomoć u „nepovoljnim klimatskim uslovima”.
Uz to neke od država koje su bile najugroženije očekuje i prva tranša pomoći od 100 miliona evra što je budžet za ublažavanje posledica sukoba u Ukrajini. Ova pomoć namenjena je Bugarskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj.
Oba paketa podsticaja biće finansirana iz rezervi budžeta Zajedničke poljoprivredne politike, čija je vrednost 450 miliona evra. Inače, ovaj novac Komisija može da koristi u izuzetnim situacijama u slučaju poremećaja na tržištu. Međutim, neke države se protive načini korišćenja ovog novca. Belgija i Luksemburg su, recimo, bile suzdržane pri glasanju o drugom paketu pomoći.
Nemački ministar poljoprivrede, Džem Ozdemir ponašanje Komisije pri predstavljanju trećeg paketa smatra netransparentnim jer je toj zemlji, kako je naglasio, opsežni dokument uručen tek neposredno uoči sastanka. Smatra da im nije dato dovoljno vremena da prouče predlog pre nego što iznesu svoje mišljenje.
– Ovo nije dobro – rekao je on za „Euroactiv”.
Komentari drugih sagovornika jesu i da nije bilo dovoljno vremena za odgovarajuću procenu tržišne situacije svake zemlje.
Ovako, sredstva su podeljena proporcionalno veličini zemlje članice, pa je nekima od njih dodeljeno nešto više od 200.000 evra, dok su drugima na raspolaganju milioni. Uvidom u dokument o raspodeli novca može se videti da je najviše novca na raspolaganju dato Španiji – oko 80 miliona evra kao i Italiji oko 60 miliona. Slede Francuska sa 53 i Nemačka sa oko 35 miliona evra. U toj raspodeli najgore je prošla Malta kojoj je dostupno nešto manje od 250.000 evra, Luksemburgu sleduje 460.000, a Kipru nešto više od pola miliona evra.
Kako se navodi, budući da ova sredstva, zajedno s nekoliko prethodnih paketa pomoći, iznose više od onoga što je dodeljeno fondu, 80 miliona evra biće pozajmljeno iz rezerve za poljoprivredu za 2024. godinu, objasnio je portparol Komisije.
Na pitanje što će se dogoditi u slučaju još jedne neočekivane krize ove godine, poverenik EU za poljoprivredu potvrdio je da Komisija može da usvoji meru i finansira je iz okvira za narednu godinu. Ali, pomoć će moći da isplati tek posle 16. novembra, neposredno posle završetka finansijske godine.
Paulo Đoveja, iz Udruženja poljoprivrednika „Copa and Cogeca” smatra da su na ovaj način poljoprivrednici ostavljeni na cedilu do tog datuma.
– Verovatno će Komisija čekati tokom sledećih nekoliko meseci, odugovlačiti i pokušavati da ne isplati novac do tada – rekao je on i dodao kako smatra da je potreba da se pozajmljuje novac iz kase koji je namenjen za sledeću godinu dokaz da je količina raspoloživog novca neadekvatna.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.