NOVI SAD – Danas se navršava 169 godina od rođenja Mihajla Pupina, srpskog naučnika, a tim povodom novosadska ETŠ “Mihajlo Pupin” odlučila je da godišnjicu obeleži na poseban način.
Učenici su priredili prezentaciju koja će se tokom dana emitovati na video bimu ispred zbornice, a sadrži najznačajnije podatke iz Pupinovog života, Pupinove misli, fotografije Pupina sa rođendanskom tortom (rađene pomoću veštačke inteligencije), kao i video snimke učenika “Živo nasleđe” koji pokazuju negovanje našeg nasleđa.
Na jednom od odmora, čuvar tradicionalne muzike, gajdaš Ognjen Ognjanović, sviraće gajde, a u 14.30 časova u dvorištu škole , pridružiće mu se Divna Forest (Čedana Đokić), studentkinja elektrotehnike, kompozitorka i glavni vokal u bendu Hercenšlus, kao i dva učenika sa svojim harmonikama.
Pupinova akademska karijera počela je davne 1889. godine. Radio je kao predavač na odseku za elektrotehniku na Kolumbija koledžu u Njujorku. Ubrzo potom je postavljen za vanrednog profesora, a 1901. godine za profesora elektromehanike, a ovu titulu nosiće do penzije, 1929. godine. Prvi veći uspeh ispisao je u naučnom radu u oblasti istraživanja harmonika izvora naizmeničnih struja. Ovo delo je dovelo do Pupinovog pronalaska multipleks telegrafije, čije otkriće je zaštitio sa nekoliko patenata, a tehnologija razvijena na osnovu toga se i danas primenjuje u najsavremenijim telekomunikacionim sistemima.
Pamtiće se i po rešenju problema telefonskog prenosa na velike udaljenosti korišćenjem induktivnih namotaja, koje je omogućilo prenos telefonskih signala između gradova.
Pupin je 1914. godine oformio „Fond Pijade Aleksić-Pupin“ pri SANU, u znak zahvalnosti majci Olimpijadi na podršci koju mu je tokom života pružala. Sredstva fonda su se koristila za pomaganje školovanja u Staroj Srbiji i Makedoniji, a stipendije su dodeljivane na praznik Sveti Sava. Preminuo je 1935. godine u Njujorku.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.