Investiciono-tehnička dokumentacija biće osnova za izbor glavne opreme i predvideće iznos neophodnih ulaganja za rekonstrukciju postrojenja
Otpad kao dodatno gorivo mogao bi u budućnosti da se koristi u termoelektranama „Elektroprivrede Srbije” (EPS) i time bi se dobijale dodatne količine električne energije. EPS je nedavno raspisao tender za izradu investiciono-tehničke dokumentacije kosagorevanja alternativnih goriva u termoelektrani „Nikola Tesla A” (TENT A).
– Osim uklanjanja otpada na način zadovoljavajući sa aspekta zaštite životne sredine, kosagorevanjem otpada bi se smanjila potrošnja osnovnog goriva lignita. Projekat se odnosi na sistem za kosagorevanje na kotlovima blokova A-3, A-4 i A-5 u TE „Nikola Tesla A”, a zavisno od rezultata mogao bi da se primeni i na TE „Kostolac B” – navode iz EPS-a.
Investiciono-tehnička dokumentacija biće osnova za izbor glavne opreme i predvideće iznos neophodnih ulaganja za rekonstrukciju postrojenja. Zadatak za projektante je da dokumentacija omogući dobijanje lokacijskih uslova, mišljenja republičke revizione komisije i Ministarstva zaštite životne sredine. Tek posle toga jasno bi se videla isplativost projekta. Prema zadacima iz tendera, neophodno je i da se detaljno razmotre rizici, ograničenja i uticaj realizacije projekta na rad i stabilnost termoelektrana.
– Projektanti će utvrditi i koliki je to odgovarajući udeo otpada u ukupnom gorivu za postojeće tipove mlinova i kotlove na blokovima TENT A i to u saglasnosti sa tehničkom praksom za postrojenja ovog tipa u Evropskoj uniji – naglašavaju iz EPS-a.
Projektna dokumentacija treba da obuhvati izradu idejnog rešenja za potrebe pribavljanja lokacijskih uslova, izradu idejnog projekta sa studijom opravdanosti, analizu tržišta dobavljača otpada i izradu studije o proceni uticaja na životnu sredinu. Projektant treba da definiše i koje sve dozvole i za koju vrstu otpada je potrebno obezbediti radi privremenog skladištenja, kao i dozvole koje EPS treba da ima kao operater za tretman otpada.
Termoelektrana „Nikola Tesla A” ima šest blokova ukupne snage 1.766 megavati.
Sva neophodna dokumentacija treba da bude urađena u skladu sa važećim zakonskim i podzakonskim aktima. Posebno je važno da bude usaglašena sa zahtevima iz direktiva Evropske unije za velika ložišta. Jedan od zadataka projektanata je i definisanje efekata kosagorevanja na opremu termoelektrana, kao i procena uticaja na ukupne emisije EPS-a.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.