VOJVODINA – Tokom 2015. godine sagrađen je vetropark u Kuli, prvi energetski objekat ovog tipa u Srbiji.
Vetropark Kula, ukupne instalisane snage 9,9 MW, sastoji se od tri vetrogeneratora visine oko 178 metara, koji su najviši u jugoistočnoj Evropi.
Električna energija koja se proizvodi u ovom vetroparku ima potencijal snabdevanja između 5.000 i 8.000 domaćinstava. Imajući u vidu da energija vetra do 2015. godine nije korišćena, otvaranje prvog vetroparka u Srbiji ojačalo je domaći energetski sektor, smanjilo je uvoz električne energije iz inostranstva i doprinelo je ukupnoj energetskoj sigurnosti.
Princip funkcionisanja vetrogeneratora objašnjavamo u najkraćim crtama ovako: vetrogenerator proizvodi električnu energiju pretvaranjem kinetičke energije u mehaničku energiju. Vetroturbine imaju aerodinamički dizajnirane lopatice koje, kada ih uhvati vetar, okreću rotor, koji pokreće generator koji zatim proizvodi električnu energiju.
Iz opisa osnovnog funkcionisanja vetrogeneratora, možemo zaključiti da je ovde reč o zelenoj energiji, bez bilo kakvog vida zagađenja. Iako u pojedinim studijama možemo pronaći tvrdnje da vetrogeneratori proizvode zvučno zagađenje jer okretanje elisa generiše određenu frekvenciju koja navodno utiče na živa bića. Takođe, iako ne spada u zagađenje, pojedine studije tvrde da vetrogeneratori štetno deluje na ptice koja stradaju od udara elisa. Međutim, reč je o veoma retkim situacijama.
Imajući u vidu da energija vetra do 2015. godine nije korišćena u Srbiji, realizacijom vetroparka u Kuli unapređen je način korišćenja resursa koji nam je priroda dala. Našoj planeti preti opasnost od zagrevanja i emisije štetnih gasova, što je i jedna od primarnih tema u Glazgovu na zasedanju COP26 ovih dana. Vetroenergija ne zagađuje i neograničena je jer se obnavlja. Ne koristi gorivo, ne proizvodi gasove sa efektom “staklene bašte” i od nje nema otpada koji bi dalje imali loš uticaj na životnu sredinu.
Kako izgleda prvi vetropark u Srbiji, kod Kule, pogledajte u videu: