Energetska kriza menja odnos prema energiji

Beograd – Aktuelna politička situacija zbog rata u Ukrajini koja je usijala cene energenata, primorala je mnoge evropske zemlje da već sada razmišljaju o sledećoj zimskoj sezoni. Zbog sankcija Rusiji i težnje da se pronađe alternativa za gas koji stiže iz ove zemlje, mnoge države bi mogle biti u problemu, pa smišljaju načine da racionalizuju potrošnju, kako bi smanjile troškove.

Nemačka je tako pre nešto više od mesec dana pokrenula plan za hitne slučajeve za upravljanje snabdevanjem gasom, a iz vrha vlasti su stigli saveti građanima da počnu da štede energiju kako bi postali nezavisniji od ruskih fosilnih goriva. Spominjali su i preporuke da građani umesto automobila voze bicikle, kao i da dva puta razmisle o tuširanju toplom vodom.

Trenutna energetska kriza je izazvana visokim skokom cena prirodnog gasa koji utiče i na cene električne energije, a glavno pitanje je kako bi Srbija mogla da racionalizuje svoju potrošnju. U Ministarstvu rudarstva i energetike (MRE) napominju da su u uslovima globalne energetske krize, cene energenata dostigle rekordne vrednosti i podsećaju da je cena megavat-časa električne energije prošle godine u martu bila 50 evra, a da je danas je 250 evra, dok je cena gasa koja je tada bila 190 evra po kubnom metru, a sada oko 1.100 evra.

I predsednik Aleksandar Vučić je izjavio da je će narednih dana država da “podvuče crtu” oko hrane i energenata da vidi čime raspolaže, dok je ministarka energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila da će Vlada obezbediti dovoljne količine energije i energenata za narednu zimsku sezonu, ali da to neće biti ni jednostavno ni jeftino. Ona je istakla da više nema jeftine energije i da se cela Evropa sada bori sa tim da uopšte obezbedi dovoljne količine i da  je zbog toga važno da svi racionalnije koristimo energiju i da štedimo.

Predsednik Vučić je rekao da Srbija zavisi 100 odsto od ruskog gasa i da uvozi 60 procenata ruske nafte, kao i da će našoj zemlji biti potrebne bar još dve godine da bi postigla diverzifikaciju snabdevanja. On je napomenuo da Srbija tek gradi interkonektor Niš-Dimitrovgrad i da Bugari tek treba da raspišu tender ovih dana, pa onda još najmanje 300 dana da ga izgrade sa svoje strane. Predsednik je najavio i da 10. maja počinju pregovori sa Rusima o ceni gasa za naredni period. Srbija po ugovoru koji je oročen do kraja maja plaća 270 dolara po kubnom metru što je više nego tri puta jeftinije od trenutne cene ovog energenta na berzama.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.