Elektronske cigarete treba izjednačiti sa duvanskim proizvodima, smatraju stručnjaci

Elektronske cigarete često koriste već i osnovci. Mnogi misle da su potpuno bezopasne. Prodaja ovih proizvoda osobama mlađim od 18 godina kod nas zakonom nije zabranjena i to bi, kažu stručnjaci, moralo da se promeni.

Vejp i paf – ima ih sa ukusom jagode, kokosa, vanile, čokolade. Neki bi pomislili da je to nova vrsta sladoleda. Mladi, ipak znaju da su to elektronske cigarete. Zbog toga što ih sve više koriste maloletnici, trebalo bi ih zabraniti, smatraju mnogi.

Vejp je elektronska cigareta koja traje mesec dana, dok se ne istroši. Paf izgleda isto, ali je jednokratna i štetnija je, kažu stručnjaci. Više od 80 odsto tinejdžera to zna, pokazalo je nedavno istraživanje.

Zakon ne zabranjuje prodaju maloletnicima jer to nisu duvanski proizvodi, ali, takođe, mogu da izazovu zavisnost.

Foto: pixabay

„Istraživanja pokazuju da je to jedan od koraka da što pre postanu pušači i da pređu na obične cigarete ili da ostanu na ovim. U svakom slučaju, cigarete izazivaju zavisnost“, naglašava dr Snežana Rsovac iz Dečje univerzitetske klinike u Tiršovoj.

Čak i one koje ne sadrže nikotin. Nekoliko prodavnica koje prodaju elektronske cigarete nisu hteli pred kamere. Tvrde da ih maloletnicima ne prodaju iako bi, po zakonu, mogli.

Za decu je ova vrsta cigareta opasna, a koriste ih već od petog razreda. I na internetu mogu da ih pronađu i naruče onlajn. Na tržištu su se pojavile 2004, kao proizvod koji je zdraviji od običnih cigareta. Da li je to zaista tako? Sada su šarenije, sa više ukusa i oblika, pa su primamljivije. Problem je to što elektronske cigarete nisu duvanski proizvod i za njih ne važe isti zakoni kao za ostale duvanske proizvode.

Sve elektronske cigarete imaju pored nikotina, propilen glikol, to je jedinjenje koje je jako štetno, kako direktno za disajne puteve i pluća, tako ima i sistemski efekat. U 2023. godini je objavljena studija sa decom koja su imala akutno zatajenje u radu pluća, koja su imala pneumonije zbog ovoga. A sve veći broj je, nažalost, smrtnih slučajeva“, naglašava dr Rsovac.

Utvrđeno je da se prvi smrtni slučaj zbog korišćenja elektronskih cigareta dogodio u Velikoj Britaniji. Devojčica je dobila upalu pluća i preminula.

U većini država zakoni su isti kao kod nas. Kod nas je tržišna inspekcija od početka godine donela pet rešenja zbog reklamiranja ovog proizvoda jer je to Zakonu o oglašavanju zabranjeno.

Velika je potražnja, ali su štetne posledice još veće. To je poslednjih meseci nateralo mnoge države u svetu da počnu da menjaju zakon. I kod nas je najavljeno da će doći do izmena Zakona o duvanu i Zakona o potrošačima kako bi se elektronske cigarete izjednačile sa običnim i kako bi prodaja maloletnicima bila zabranjena.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.