Ekološka akcija na Štrandu – projekat Biofabrika

Svake godine proizvedemo preko 350 miliona tona plastičnog otpada i dok se samo mali deo ovog otpada reciklira, većina ulazi u naše reke, mora i vodosnabdevanje. Plastika je ušla u najdublje vene našeg prirodnog sveta i čak je ušla i u naš lanac ishrane. Prema podacima Svetske fondacije za prirodu (World Wide Fund for Nature – WWF) za 2017, svakog meseca jedemo Lego kockicu.

Up the river without a paddle (Uz reku bez vesla) je fraza koja opisuje opasnu ili zabrinjavajuću situaciju s kojom se suočavamo nepripremljeni i bez ikakvih resursa za rešavanje problema – u ovom slučaju, klimatsku krizu. Iako pokušavamo da damo sve od sebe preduzimajući lične mere, kao što je smanjenje plastičnog otpada ili odabir ekološki prihvatljivih proizvoda, u velikoj šemi stvari, mi smo potpuno nepripremljeni i bez plana za vanredne situacije. Kako se osećamo zbog toga i šta možemo da uradimo da bismo se bolje pripremili za suočavanje sa ovim problemom?

Kako se možemo mešati u ciklus zagađenja koje ulazi u naše vode preko kopna, uklanjanjem otpada sa plaža i sprečavanjem da on uđe u vodu, pozvala sam umetnike i publiku da nam se pridruže na Štrandu na čišćenju plaže, kako bi se započela građanska akcija. Izgradnjom nežne, trenutne, a opet održive zajednice među onima koji žele da Dunav vide čistim, započeli smo razgovor o ekološkim pitanjima koja okružuju reku. Razgovor je formiran oko „čišćenja plaže“, čiji je cilj bio da okupi učesnike na činu dok su direktno uključeni u pitanje zagađenja Dunava. Cilj ove manifestacije nije samo razgovor o ekološkim krizama već i prikaz uticaja malih građanskih akcija.

Tokom akcije na Štrandu, održane 22.jula učesnici su nasumično bili raspoređeni u grupe od 3 ili 4, a svaka grupa je imala umetnika koji je vodio čišćenje i diskusiju. Za početak razgovora između članova grupe, umetnicima je kao vodič bio uručen uži spisak pitanja ili tema, a grupne akcije su dokumentovane video snimcima i fotografijama. Na kraju čišćenja, na plaži, održani su kratki intervjui učesnika kako bi se razmislilo o njihovim razgovorima i iskustvu, a svaka grupa je odabrala po jedan „otpad“ sakupljen sa plaže kako bi se zabeležio događaj.

Foto: Udruženje građana ReAktor

Ovi intervjui i predmeti biće prikazani u okviru izložbe pod nazivom Up the river without a paddle (Uz reku bez vesla) od 26. jula do 8. avgusta u Galeriji Šok zaDruga. Takođe, održaćemo i javni razgovor o klimatskim krizama i umešanosti umetnosti uz moderaciju lokalne kustoskinje Sonje Jankov u istoj galeriji 29. jula od 18h.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.