logo transparend vojvodina uzivo

Ekipe Hitne pomoći usled visokih temperatura imaju više posla

NOVI SAD – Iako je leto za mnoge vreme odmora, visoka spoljašnja temperatura, za lekare u Hitnoj pomoći znači više posla, nego inače. U poslednja 24 časa urgentne ekipe intervenisale su 117, a na javnim mestima 24 puta.

„Prioritetno su to uglavnom pacijenti koji već imaju evidentirana hronična oboljenja, najčešće arterijski krvni pritisak koji se na ovako visokim temperaturama koleba, pacijenti koji su na terapiji za visok krvni pritisak, gde dolazi do naglih odnosno ekstremnih padova krvnog pritiska usled širenja krvnih sudova uzrokovanih visokim temperaturama, a to pogoduje i nastanku kolapsnih stanja, kriza svesti i čak do moždanih udara“, kaže u razgovoru za Radio Novi Sad doktor Zoran Krulj iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.

Kako ističe dr Krulj, uglavnom su to osobe koji imaju evidentirana hronična oboljenja kardiovaskularnog,  respiratornog i nešto češće pacijenti sa neurološkom simptomatologijom, ali ovakva stanja možemo zateći i u zdravoj populaciji, među mlađim osobama, tinejdžerima i naravno među decom, upravo zbog visokih temperatura, usled loše adaptacije, neprilagođenosti, manjka unosa tečnosti i neuzimanja obroka.

Krulj savetuje da na ovako visokim temperaturama, delujemo preventivno i unosimo dovoljnu količinu tečnosti, na dvadesetčetvoročasovnom nivou minimum 2 litra i to u kontinuiranom unosu, kao i energetski vredniju hranu.

„U slučaju da neko pored nas kolabira, najbolje je pacijenta skloniti u hladovinu, ukoliko je pri svesti. U slučaju da je osoba bez svesti a diše, okrenuti je na bok i obavezno pozvati službu 194. Ono što je jako važno je to da obezbedimo pacijentu komfor na bezbednom mestu, a u slučaju epileptičnih napada ne gurati nikakve predmete i prste u usta pacijentu, dovoljan je samo bočni položaj ukoliko nismo sigurni da li pacijent sa dobrim disanjem ili ne. Sklanjanje na bezbedno i pozivanje stručne pomoći je neki generalni savet“, napominje Krulj.

„Kad je Sunce izuzetno intenzivno a UV zračenje sa netolerantnim vrednostima, u periodu između 10 i 17 časova, ne bi trebalo izlaziti na otvorene površine bez adekvatne zaštite u vidu lagane odeće, kapa i šešira,  a posebno se to odnosi na decu koja teže podnose gubitak tečnosti“

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.