Egipatska crna piramida – da li je zaista postojala?

Da li je nekada u Egiptu postojala crna piramida koja je izbrisana sa stranica istorije? Da li bi piramida mogla biti zakopana ispod peska ili je drevna struktura pogrešno identifikovana?

Sugerisano je da postoji četvrta piramida negde na visoravni Gize, ali ako je to tačno, zašto je onda ne vidimo? Takođe, zašto je piramida bila crna?

Visoravan Giza na periferiji Kaira je poznata egipatska znamenitost koju posećuju turisti širom sveta. Na ovom veličanstvenom drevnom lokalitetu nalazimo zagonetnu Sfingu, tri poznate piramide, nekoliko drevnih groblja, radničko selo i industrijski kompleks. Arheolozi koji iskopavaju u Gizi nastavljaju da otkrivaju nove grobnice i zapanjujuće drevne egipatske artefakte. Ovo istorijsko mesto još se nije odreklo svih svojih drevnih tajni i ima još mnogo toga da ponudi.

Znamo da postoje tri poznate piramide u Gizi, ali nema očiglednih znakova četvrte piramide.

Foto: pixabay

Postojanje četvrte piramide u Gizi dokumentovao je danski istraživač Frederik Luis Norden (1708-1742), koji je učestvovao u ekspediciji u Egipat koju je organizovao Francuz Pjer Žozef le Ru d’Esneval na zahtev danskog kralja Kristijana VI.

Norden nije bio amaterski istraživač. Bio je iskusni pomorski kapetan, kartograf i arheološki istraživač koji je, pre svoje posete Egiptu 1737, putovao u zemlje poput Holandije, Francuske, Italije i Malte da proučava njihovu istoriju.

Foto: Wikipedia

Kada je kapetan Norden stigao u Egipat, dokumentovao je i nacrtao sve što je video i doživeo, uključujući faraonske spomenike, arhitekturu, instalacije i mape. Napravio je više od 200 crteža koji se mogu naći u njegovoj publikaciji Voiage d’Egipte et de Nubie.

Neki od njegovih crteža zbunili su moderne istraživače. Zašto je kapetan Norden napravio crtež četvrte piramide u Gizi?

Kapetan Norden je u svojim spisima naveo: “Ima ih četiri; zaslužuju pažnju radoznalaca, iako u komšiluku ima sedam ili osam, nisu ništa u poređenju sa prvom. Dve piramide na severu su najveće i imaju vertikalu oko 150 metara. Druge dve su mnogo manja, ali imaju nešto posebno”.

Foto: Pritnscreen/Youtube/Universe Inside You

Kapetan Norden je rekao da je vrh drevne strukture bio izuzetan kada je opisivao četvrtu piramidu. Činilo se da je „kamen crnji od običnog granita. “

„Što se tiče četvrte piramide, nema pokrivača, zatvorena je i liči na ostale, ali bez ikakvog hrama kao što je prvi. Međutim, ima karakteristiku vrednu pomena, a to je da je vrh krunisan jednim velikim kamenom“, objasnio je kapetan Norden.

Znamo da do sada ne postoji četvrta piramida u Gizi. Neki sugerišu da satelitski snimci otkrivaju postojanje nekoliko džinovskih egipatskih piramida skrivenih ispod peska, ali to nije moglo biti ono što je kapetan Norden primetio tokom svog putovanja. Pa kako je mogao da dokumentuje četiri piramide u Gizi kada ih ima samo tri?

Foto: Pritnscreen/Youtube/Universe Inside You

Većina savremenih naučnika sugeriše da je kapetan Norden napravio grešku i pogrešno identifikovao jednu od Menkaureovih satelitskih piramida kao četvrtu veliku piramidu. Ako je to tačno, to još uvek ne objašnjava zašto je kapetan Norden izjavio da je četvrta piramida crna. Opšte je poznato da Menkaureove piramide nisu napravljene od crnog kamenja.

Njegova činjenica nam ostavlja vrlo malo opcija. Jedna od mogućnosti je da je negde došlo do greške u prevodu. Tekst kapetana Nordena prvobitno je napisan na francuskom pre nego što je preveden na engleski. Možda njegova namera nikada nije bila da kaže da je četvrta piramida crna, već jednostavno tamnija od ostalih.

Druga mogućnost je da je kapetan Norden, u stvari, video crnu piramidu koja više ne postoji. Možda je drevna građevina postala žrtva vandalizma ili je namerno korišćena kao kamenolom.

Foto: pixabay

Piramida ne može nestati u vazduhu, ali nema razloga sumnjati ni u reči kapetana Nordena. Čini se očigledno da je kapetan Norden nešto video, dokumentovao je svoje iskustvo, a mi jednostavno ne možemo da rešimo ovu drevnu egipatsku misteriju.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.