logo transparend vojvodina uzivo

,

Egipat i Srbija učvršćuju privredne i političke veze

SRBIJA – Poseta predsednika AR Egipta Abdela Fataha el Sisija, je istorijska iz više razloga.
El Sisi je prvi  šef egipatske države koji je posetio Beograd u poslednjih 35 godina, u okviru Egipatsko-Srpskog biznis foruma potpisani su brojni bilateranlni sporazumi koji će doprineti još boljoj privrednoj saradnji, a predsednik Aleksandar Vučić uručio je Orden Republike Srbije na lenti predsedniku Egipta.

Da bi se još bolje razumeo i politički kontekst ove značajne posete, treba napomenuti da je predsednik Egipta Abdel Fatah el Sisi pre samo četiri dana imao susret na marginama Arapskog samita u Džedi sa predsednikom Džozefom Bajdenom o globalnoj krizi. Predsednik Egipta je juče završio posetu Nemačkoj gde je razgovorao sa kancelarem Olafom Šolcom, a odmah potom je doputovao u trodnevnu posetu Republici Srbiji. Nakon Srbije, el Sisi odlazi u posetu predsedniku Makronu u Francusku.

Egipat, sa skoro 100 miliona stanovnika je treća država u Africi, a 16. u svetu, dok pokriva nešto više od milion kvadratnih kilometara. Egipatska ekonomija je druga najjača privreda u arapskom svetu, posle Saudijske Arabije. Najveći deo egipatske ekonomije oslanja se na turizam i izvoz nafte i gasa, kao i na prihode od Sueckog kanala. Prvi diplomatski i  privredni odnosi dve države uspostavljeni su još daleke 1908. godine, kada je u Kairu otvoren konzulat Kraljevine Srbije, a nastavljeni su nakon drugog svetskog rata, stvaranjem međunarodne organizacije preko 100 država – Nestvrstanih.

Foto: TANJUG/ JADRANKA ILIC/bs

Uoči dolaska predsednika AR Egipta, ambasador Basel Salah je izjavio: „Egipat pokušava da diversifikuje izvore pšenice, budući da smo ranije nabavljali čak 80 odsto pšenice iz Rusije i Ukrajine. Sada uključujemo još šest ili sedam zemalja u snabdevanje, uključujući i Srbiju, koja ima veoma kvalitetnu pšenicu. “

Ambasador Basel Salah je takođe primetio da Srbija radi na iznalaženju novih izvora gasa i izgradnji gasovoda za tečni naftni gas i da bi Egipt, koji je veliki proizvođač tog gasa, mogao u mnogome da pomogne Srbiji u nabavci tog energenta.

U fokusu trodnevnog boravka predsednika AR Egipta Abdela Fataha el Sisija biće razgovori oko bilateralne saradnje, trgovine, uvoza, izvoza i novih investicija u oblastima poljoprivrede, hemijske industrije, IT, poljomehanizacije, putne infrastrukture i logistike.

Podsećamo da je tokom marta meseca brojna privredna delegacija Srbije, predvođena PKS, boravila u Egiptu i da je već tada dogovorena uspešna privredna saradnja.  Predstavnici egipatske poslovne zajednice tada su iskazali veliku zainteresovanost za saradnju sa kompanijama iz Srbije iz svih sektora, a u skladu sa planovima Vlade Egipta sadržanim u „Viziji 2030“, koji podrazumevaju ozbiljnu diversifikaciju egipatske ekonomije i implementaciju velikih infrastrukturnih projekata.

Danas u Palati Srbija, na Egipatsko-Srpskom biznif forumu Forum koji su zajednički otvorili predsednici Srbije i Egipta, Aleksandar Vučić i Abdel Fatah el Sisi, učestvuju i ministarka industrije i trgovine Egipta Nevin Gamea, ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, predsednik Federacije egipatskih industrija Mohamed Zaki el Sevedi i predsednik, Federacija trgovinskih komora Egipta Ibrahim Mahmud el Arabi.

Foto: TANJUG/ JADRANKA ILIC/bs

Pre Foruma, održane su prezentacije Razvojne agencije Srbije „Zašto investirati u Srbiju“ i Federacije egipatskih, afričkih i mediteranskih komora „Poslovati sa Egiptom”, a nakon foruma organizovani su B2B (biznis tu biznis) susreti srpskih i egipatskih kompanija iz sektora poljoprivrede, građevinarstva i infrastrukture, energetike, zdravstva, turizma, telekomunikacija i IT…

U prva tri meseca ove godine, ukupna robna razmena Srbije i Egipta povećana je za više od 72%, u odnosu na isti period prethodne godine kada je ona iznosila 79,7 miliona američkih dolara, što govori o značajnom prostoru za dalje unapređenje poslovnih odnosa dve privrede. Najzastupljeniji izvozni proizvodi Srbije u Egipat su duvan, proizvodi namenske industrije i traktori, dok smo najviše uvozili hemijske proizvode, so i voće.

Srbija i ovim značajnim, istorijskim, susretom dve države pokazuje privrženost putu koji štiti njene i interese svih građana, otvarajući se i ka zapadu, ali i ka istoku. Čuvajući interese Srbije, razvijajući jake ekonomske veze sa svim relevantnim tržištima, čuvamo našu ekonomiju i stabilnost, bilo da su one na evropskom tlu ili na nekom drugom kontinentu.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.