Da li vam se čini realnim da leptir koji zamahne krilima u Srbiji može da izazove uragan u Kini? Teorija kaže da mali uticaj na neki sistem može imati velike i nepredvidive posledice na drugom mestu i u drugo vreme. Kako ovu teoriju možemo primeniti na svoj život?
Zamislite da nakon posla odlučite da prošetate drugim putem do kuće, sapletete se i padnete, a nepoznata osoba vam priđe i pomogne vam da odete do bolnice. Zbog toga što je pomogla vama, pomenuta osoba nije uspela da dođe na posao, pa je kolega morao da završi i njen deo zadataka. Kolega nije stigao na predstavu svoje ćerke u školi. Da li ste svesni haosa koji ste napravili? Naravno da ne.
Upravo ste vi bili mala promena koja je za sobom povukla nekoliko manjih promena i promenila sistem! Vi ste bili leptir koji je napravio mali uragan u nečijem životu.
Prvi put je ovaj fenomen pomenut 1961. godine, kada je meteorolog Edvard Lorenc, koristeći tek uvedene kompjutere, pokušao da preciznije prognozira vremenske prilike. Lorenc je, kreirao matematički model koji je, mogao da “predvidi” vremenske prilike nekoliko minuta unapred. Niz tačnih uzastopnih kratkih prognoza pretvorio bi se u tačne dnevne prognoze, a ove u tačne nedeljne.
Jednog dana, Lorenc je odlučio da ponovi proces, a radi uštede vremena, izmenio je početne vrednosti svog proračuna i pošao od rezultata koje je dobio na polovini prvog kratkog ciklusa. Posle pauze za kafu vratio se i otkrio nešto sasvim neočekivano, rezultati su drastično odstupili od starih!
Meterolog je zaključio da sićušne greške u merenju meteoroloških podataka ostaju male kratko vreme, a onda rastu, sve dok potpuno ne upropaste vremensku prognozu. Lorenc je, ilustrovao ovaj efekat tako što je izjavio da “jedan zamah leptirovih krila na jednoj zemljinoj polulopti može izazvati uragan na drugoj zemljinoj polulopti” i ova izjava je ušla u istoriju nauke.
Efekat leptira je termin korišćen u teoriji haosa, koji opisuje kako male varijacije mogu da utiču na ogromne i kompleksne sisteme kao što je na primer vreme.
Ova dva koncepta, efekat leptira i teorija haosa, prisutni su u svakodnevnom životu i pomažu da shvatimo kako univerzum funkcioniše. Služe kao osnovni princip za razvoj novih tehnologija i njihovu primenu u različitim oblastima znanja.
Efekat leptira je postao toliko važan i uticajan, da je 2004. godine prikazan zanimljiv, istoimeni film. Radnja filma govorila je o mladiću koji, pokušavajući da povrati uspomene iz svog detinjstva, putuje kroz vreme i otkriva koliku moć imaju male promene i odluke iz prošlosti na njegovu sadašnjost.
Kada govorimo o primeni ove teorije na svakodnevni život ili primenu u psihologiji, možemo reći sledeće – male akcije koje radimo danas mogu stvoriti velike promene sutra! I zaista, ono što danas radimo će uticati na našu budućnost, jer malim akcijama možemo da promenimo mnoge stvari koje nam na primer trenutno ne odgovaraju. To može biti korekcija u ishrani, načinu vežbe, ili komunikaciji sa ljudima do kojih nam je stalo.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.