SREMSKI KARLOVCI – U Sremskim Karlovcima u toku je edukativno-naučni kamp „Stopama prvih botaničara“, gde će novosadski srednjoškolci imati priliku da unaprede svoje znanje iz oblasti biologije, ali i da, kroz praktične veštine, bolje upoznaju prirodu. Kamp će trajati do 2. avgusta.
Učesnici će posetiti Stražilovo, ići će na obalu Dunava, u Dvorsku baštu, a videće i kako izgleda najstariji herbarijum.
“Koviljsko-petrovaradinski rit smo posetili u toku onog prvog kampa pre dve godine i to je jedno zaštićeno prirodno dobro i tamo, na primer, nismo smeli da prikupljamo biljke za herbarijum jer je tamo, da kažem, netaknuta priroda i takođe ta neka vožnja Dunavom koju smo obišli”, rekla je učesnica kampa Maja Skendžić.
“U školi osnovnoj i srednjoj uglavnom deca smatraju da je biologija nauka koja se sedne i uči iz knjige i bitno je da se organizuju ovakvi kampovi kako bi se deca nauičila i kako bi deca videla da je biologija mnogo više od samo sedenja i učenja lekcija iz knjige i da je zapravo jako lepa i svuda oko nas”, kazala je učesnica kampa Nađa Krstić.
Ovaj kamp, već punih 14 godina, realizuju Pokret gorana Novog Sada i Departman za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta, uz podršku Grada Novog Sada i Gradske uprave za zaštitu životne sredine. Organizatori kažu da su Sremski Karlovci najpogodniji za ovakvu vrstu kampova.
“On uvek okuplja one mlade koji su zainteresovani za biologiju, za botaniku, za istraživanja, za terenski rad, za naučna, za pisanje naučnih radova i slično i svi oni u tome pronalaze neku, nešto što ih interesuje, nešto što mogu novo da nauče,prenesu jedni drugima dobra iskustva i uvek imamo veliki broj mladih koji su za to zainteresovani”, napomenula je Dušica Milenković iz Pokreta gorana Novog Sada.
U četvrtak počinje novi kamp „Šuma zove na akciju“ na kojem će polaznici naučiti zašto su šume važne, kako ih možemo zaštititi i koliko su važne u urbanim sredinama.
Ovaj kamp je edukativno-volonterski, što znači da će učesnici, pored predavanja na kojima će mnogo toga naučiti, dati i svoj doprinos u uređenju priobalja Dunava i Dvorske bašte.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.