Kroz rad sa konsultantima, pet vinarija u Srbiji je dobilo priliku da konvencionalni način obrađivanja vinograda zameni organskim, što je rezultiralo unapređenjem kvaliteta grožđa, ali i smanjenjem troškova proizvodnje.
U kolevci srpske kulture a i vinarstva, Sremskim Karlovcima, 10. juna je organizovano predstavljanje rezultata grupnog savetodavnog projekta implementiranog u pet manjih vinarija iz različitih regiona Srbije. Projekat je obuhvatio seriju obuka i treninga na temu organskog uzgoja grožđa, kroz program “Saveti za mala preduzeća” koji finansira Evropska unija a sprovodi Evropska banka za obnovu i razvoj u saradnji sa Ministarstvom privrede Republike Srbije.
Projekat koji je trajao deset meseci tokom 2021. godine, omogućio je da pet srpskih vinarija uz pomoć konsultanata stekne znanja i osnove za uvođenje organskih zasada grožđa, te da unapredi uzgoj i proizvodnju grožđa, dođe do boljih prinosa i kvaliteta vina i pri tome smanji operativne troškove. Svih pet vinarija – Vinarija Jović Knjaževac, Vinarija Izba Jovanović Vele Polje, Janko Smederevo, Podrum Čokot Starci i Vinum Sremski Karlovci spadaju u red manjih proizvođača. To su porodične firme sa relativno kratkom tradicijom, ali sa vinima koja karakteriše visok kvalitet, zbog kojih su i dobitnici raznih domaćih i međunarodnih priznanja. Projekat je ponudio obuku i rešenja dobre prakse koja su znatno uticala na kvalitet vinogradarstva i postepeno prevođenje sa konvencionalnog obrađivanja vinograda na organsku proizvodnju grožđa. Pored unapređenja kvaliteta ovako uzgojenog grožđa, jedan od rezultata projekta jeste i umanjenje troškova, kako u primeni hemijskih sredstava, tako i kroz znatno manje angažovanje ljudskih resursa. Sa dobrim i kvalitetnim resursom – zdravim grožđem, male vinarije se bolje i lakše pozicioniraju na vinskoj sceni, bivaju vidljivije a samim tim dolazi i do uvećanja profita. Nicola Bertolini, šef za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Srbiji rekao je: – Ovo je mnogo više nego podrska vinarstva. Ovo je jedan od stotinu primera kako Evropska unija podržava mala i srednja preduzeća u Srbiji. Od visoko tehnoloških kompanija koje se bave razvojem softvera, do seoskog poljoprivrednog poslovanja, postoji program za svakog. Upravo smo sada omogucili malim i srednjim preduzećima da kupe potrebnu opremu. Naš posao je da pomognemo da srpska preduzeća postanu evropska preduzeća. I svakog dana radimo na tome. Izdvojili smo već preko 250 miliona evra za ovaj sektor i nastavićemo da podržavamo preduzetnike u Srbiji.
– Drago nam je što zajedno sa Evropskom unijom podržavamo delatnost tradicionalnog vinogradarstva. Naš program “Saveti za mala preduzeća” pomogao je da mikro vinarije u Srbiji uvedu nove, organske standarde proizvodnje što doprinosi boljem kvalitetu vina i povećava njihovu konkurentnost – dodao je Matteo Colangeli, regionalni direktor EBRD-a za zapadni Balkan i šef kancelarije u Srbiji.
Katarina Obradović Jovanović, predstavnica Ministarstva privrede Republike Srbije saopštila je: – Pored obezbeđivanja finansijske podrške za MSPP, na čemu Ministarstvo privrede intenzivno radi poslednjih godina, veoma je važno obezbediti i kvalitetne savetodavne usluge kako bi MSPP postali inovativniji i povećali svoju konkurentnost i produktivnost. “EU za Srbiju – EBRD savetodavna podrška MSPP” projekat je tome značajno doprineo obezbeđivanjem usluga renomiranih stranih stručnjaka, kao i domaćih konsultanata.
Putem programa “Saveti za mala preduzeća” domaće firme mogu zatražiti konsultantske usluge za širok spektar oblasti, uključujući implementaciju standarda kvaliteta, razvoj marketinških planova, finansijsku analizu, izradu biznis plana, uvođenje informacionog sistema ili poboljšanje energetske efikasnosti. U saradnji sa odabranim konsultantima, preduzeća rade na razvoju i sprovođenju projekata skrojenih u skladu sa njihovim potrebama. Jedna od pogodnosti programa je i činjenica da su troškovi projekta u visini od 50-75% finansirani bespovratnim sredstvima koje je obezbedila Evropska unija, što preduzećima projekte čini dosta pristupačnijim. Program se finansira sredstvima iz Nacionalnog instrumenta za pretpristupnu pomoć Evropske unije (IPA) i u saradnji sa Ministarstvom privrede Republike Srbije je iz ovih fondova opredeljeno 2,2 miliona evra za finansiranje projekata.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.