Dvojezična antologija “Najlepše pesme…damama na dar!” predstavljena u Ambasadi Rumunije

Veličanstvena promocija dvojezične antologije pod naslovom “Najlepše pesme…damama na dar!” (Cele mai frumoase poezii…Doamnelor în dar!”), održana je u Ambasadi Rumunije u Beogradu.

Knjigu je priredila dr Mariana Stratulat, pesnik, prozni pisac, novinar i direktor Novinsko-izdavačke ustanove Libertatea iz Pančeva, gde je knjiga i bila objavljena.

Antologija okuplja devet pesnikinja iz Srbije (čak četiri iz Vršca) i Rumunije. To su Mariana Stratulat, Gordana Kovačević, Adriana Vajmer, Verica Preda Prevera, Ljubica Raikić, Aurora Rotariu Planjanin, Veronika Balaž, Maria Elena Branzei i Mariana Dan. Svaka od njih je simbolično doprinela sa po osam pesama, koje ženstvenost i ženu svrstavaju u centar poezije.

Objavljivanje ove knjige je zaista izuzetan izdavački poduhvat, a njenu promociju su svojim prisustvom uveličali Silvia Davidoiu ambasador Rumunije u Republici Srbiji, Mihai Šerban opunomoćeni ministar u Ambasadi Rumunije u Srbiji, Anka Korfu generalni konzul u Generalnom konzulatu Rumunije u Vršcu i Daniel Bala ministar savetnik u Generalnom konzulatu Rumunije u Vršcu.

Ovom događaju, koji su organizovali Ambasada Rumunije i NIU Libertatea, prisustvovali su i Dragan Traparić pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama i Lavinija Tapalaga Gačević šef Odeljenja za opšte i pravne poslove u Pokrajinskoj vladi, kao i podpredsednici Nacionalnog saveta Rumunske nacionalne manjine dr Jasmina Glišić, dr Trajan Kačina (koordinator za kulturu) i Stevan Mihailov (koordinator za informisanje).

Siljvia Davidoiu nije krivala radost i ponos što je Ambasada Rumunije domaćin predstavljanja pomenute dvojezične antologije.

“Napravile smo veličanstven događaj i veliku pažnju posvećujemo rumunskoj književnosti iz Vojvodine i Srbije, očuvanju specifičnosti rumunske kulture i tradicije. Hvala vam što ste nam dali priliku da danas imamo ovaj događaj. Mislim da ne postoji bolji dokaz da smo ne samo dve susedne zemlje i dva naroda, već smo i na istoj talasnoj dužini, time što ova knjiga pesama ima autore i Rumunke i Srpkinje. Emocije koje delite rečima su iste prirode, direktne i odlaze u srce čoveka”, izjavila je između ostalog Davidoiu.

Mariana Stratulat, koordinatorka objavljene knjige i glavni organizator događaja, pozdravila je prisutne u ime NIU Libertatea, najprestižnije medijske institucije Rumuna u Srbiji, koja sledeće godine obeležava 80 godina postojanja.

“Tokom osam decenija postojanja, u Novinsko-izdavačkoj ustanovi Libertatea pojavile su se brojne antologije, koje su bile pozitivno ocenjene, kako od strane čitalaca, tako i od strane književnih kritičara. Ovog puta smo svoje misli usmerili ka drugačioj antologiji, sa puno posebnog simbolizma, posvećen damama povodom 8. marta”, istakla je Stratulat i dodala da namerava sledeće godine da nastavi ovaj projekat jer joj je, kako je priznala, blizak srcu.

Recenzent knjige, Valentin Mik, dao je kritički osvrt, nazivajući je “ogledalom savremene ženstvenosti, odražavajući ne samo talenat i kreativnost svake autorke, već i raznovrsnost i složenost ljudskih iskustava”. On je, između ostalog, rekao i da je ova knjiga “omaž ne samo ženstvenosti, već i kreativnosti i sposobnosti da se povežu kulture i iskustva putem umetnosti i reči”.

Veronika Balaž, Aurora Rotariu Planjanin, Mariana Dan, Verica Preda Prevera, Liubica Rajkić, Mariana Stratulat, Adriana Vajmer, Gordana Kovačević i Maria Elena Branzei čitale su objavljene pesme, pričale o ženi i šta 8. mart znači za njih. Oni koji nisu poznavali autorke, imali su priliku da saznaju više o njihovom radu iz biografija koje su čitale Eufrozina Greoneanc i Verica Preda Prevera.

Silvija Davidoiu je svakoj od devet autorki, u ime Ambasade Rumunije i NIU Libertatea, uručila diplomu za izuzetan doprinos objavljivanju antologije.

O izdavačkoj delatnosti NIU Libertatea govorio je urednik Marin Gašpar, koji je naglasio neke važne trenutke iz prošlosti institucije i spomenuo imena autorki koje su obogatile izdavačku produkciju svojim knjigama.

Rumunske suite interpretirao je duet Janiel Šublea (na pijaninu) i Bojan Boljanac (na Panovoj fruli), romanse je izvela Teodora Mik, uz muzičku pratnju njenog oca Dorela Mika, a kompozicije za klavir na kojem je svirao Vukašin Kovačević postale su zvučna podloga događaju.

Pre završetka događaja, govorila je i Anka Korfu, Generalni konzul Rumunije u Vršcu.

“Veliko je zadovoljstvo danas učestvovati u Ambasadi Rumunije u Beogradu na događaju posvećenom ženi, povodom vaše poezije, koja će sigurno dodirnuti naša srca”, rekla je, između ostalog, Korfu.

Dragan Traparić, zamenik pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, uputio je pohvale Novinsko-izdavačkoj ustanovi Libertatea.

“Svim srcem i emocijama podržavam NIU Libertatea koja izdaje tri medijska sadžaja koje podržavamo: Libertatea, Tinerecea i Bukuria kopiilor”, naglasio je Traparić i dodao da mu je drago što je bio deo radne grupe koja je pisala Zakon o javnom informisanju i medijima.

“Manjine sa sedištem u Vojvodini imaju privilegiju da imaju Pokrajinsku vladu koja ih podržava“, podvukao je Traparić.

Celokupni događaj je sa rumunskog na srpski jezik i obrnuto prevodila velika srpska pesnikinja iz Rumunije, Ljubica Rajkić, koja je takođe sve prisutne pozdravila u ime Saveza Srba u Rumuniji.

Akademski slikar Emil Sfera, čije su ilustracije oplemenile ovu knjigu, predstavio je nekoliko svojih slika iz ciklusa “Ruke” rađene u tehnici ulje na platnu.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.