logo transparend vojvodina uzivo

Dve nove metode ugradnje pejsmejkera prvi put primenjene na Institutu u Kamenici

NOVI SAD-Na Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine (IKVBV) prvi put su izvedene dve nove metode hirurške intervencije ugradnje pejsmejkera.

Kako je za NS Uživo istakao dr Srđan Maletin sa Odeljenja za trajnu elektostimulaciju srca, Klinike za kardiologiju Instituta za kardivaskularne bolesti Vojvodine, oba pacijenta kojima je ugrađen pejsmejker pomoću jedinstvene, nove procedure na našim prostorima su dobro, a izvedena je u očekivanom vremenskom okviru.

– Na Institutu smo prvi put ugradili pejsmejkere bez lidova. Do sada smo koristili procedure gde se pejsmejker implantira tako što postavimo lidove u srčane strukture i oni potom prouzrokuju mišićnu kontrakciju nakon električnog impulsa. Sada smo, prvi put, implantirali tzv. mikro pejsmejker, bez žica, direktnom implantacijom u zid srčanog mišića. Nakon procedure koja se radi kateterski, odnosno posebnim kateterom, koji služi za postavljanje tog uređaja, postavili smo uređaj direktno u srce – objacnio je dr Maletin i dodao:

– Imali smo dva specifična slučaja, dva bolesnika koja imaju krize svesti, odnosno apsolutne indikacije za implataciju trajnih elektrostimulatora srca. Oba pacijenta kojima je izvršena implatacija su dobro. Intervencije su prošle u predviđenom vremenu, što je značajno za brz oporavak.

NAKON PRVE USPEŠNO IZVRŠENE METODE, USLEDILA I DRUGA

-Urađena je i najsavremenija metoda u pejsmejker terapiji. Ukupno tri pacijenta su lečena takozvanim pejesingom, sprovodnog sistema srca, što omogućava potpuno normalnu funckiju i najoptimalnije preformanse srca, koje je stimulisano od strane trajnog elektrostimulatora. Sva tri pacijenta se osećaju dobro i operacije su protekle u najboljem redu – naveo je dr. Maletin.

Foto: Ustupljene fotografije

STRUČNI TIM IZ POLJSKE GLAVNA POMOĆ NAŠIM  LEKARIMA

Lekari sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine su tokom celokupnog projekta imali pomoć stručnjaka iz Poljske, a prethodno su morali da prođu edukacije i procedure, kako bi zahvati bili uspešno i bezbedno sprovedeni.

-Imali smo pomoć od strane profesora Przemyslaw Mitkowski, koji je pokazivao samu proceduru i učio nas mlađe kako da je samostalno izvodimo. Prethodno smo završili edukaciju u Švajcarskoj. Nakon što smo položili sve procedure, morali smo da prođemo kroz još jedan stepen edukacije. To je edukacija koja služi za testiranje lekara u realnim uslovima, kako bi mogli uspešno da je sprovodimo – rekao je dr. Maletin.

Foto: Ustupljene fotografije

Projekat je podržan od strane Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo i menadžmenta Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, a Vlada Republika Srbija obezbedila je dovoljan broj aparata za sve bolesnike na nivou države.

Pročitajte još:

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.