Meta je najavila planove za izgradnju najdužeg podvodnog kabla na svetu, koji će povezati Sjedinjene Američke Države, Indiju, Južnu Afriku, Brazil i druge regione.
Tehnološka kompanija saopštila je da se projekat Waterworth odnosi na podvodni kabl dužine 50.000 km, što je više od obima Zemlje.
Ovaj kabl bi bio najduži do sada koji koristi sistem od 24 optička vlakna, što mu daje veću kapacitet, a prema Meti, pomogao bi i u razvoju njenih AI projekata. Kompanija, koja je vlasnik Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, objavila je na svom blogu:
„Projekat Waterworth će doneti vrhunsku povezanost SAD-u, Indiji, Brazilu, Južnoj Africi i drugim ključnim regionima. Ovaj projekat će omogućiti veću ekonomsku saradnju, podstaći digitalnu inkluziju i otvoriti mogućnosti za tehnološki razvoj u ovim oblastima.
Na primer, u Indiji, gde smo već svedoci značajnog rasta i ulaganja u digitalnu infrastrukturu, Waterworth će pomoći u ubrzanju ovog napretka i podržati ambiciozne planove zemlje za digitalnu ekonomiju.“
Meta je dodala: „Tokom protekle decenije sarađivali smo sa različitim partnerima na razvoju više od 20 podvodnih kablova. Ovo uključuje višestruka postavljanja vodećih podvodnih kablova sa 24 optička vlakna – u poređenju sa uobičajenih 8 do 16 vlakana kod drugih novih sistema.“
Bezbednosni rizici i geopolitička zabrinutost
Velika Britanija ima oko 60 podvodnih kablova koji prenose 99% podataka koji povezuju zemlju sa ostatkom sveta.
Više od 95% globalnog internet saobraćaja prenosi se podvodnim kablovima, što izaziva zabrinutost zbog njihove ranjivosti na napade, nesreće i potencijalne mete u geopolitičkim sukobima.
NATO je u januaru pokrenuo misiju za povećanje nadzora nad brodovima u Baltičkom moru nakon što su prošle godine oštećeni ključni podvodni kablovi.
Ujedinjeno Kraljevstvo je nedavno pokrenulo istragu o svojoj sposobnosti da zaštiti podvodnu kablovsku infrastrukturu od pretnji i oceni „adekvatnost nacionalne otpornosti u slučaju ozbiljnih i dugotrajnih poremećaja“.
Godine 2018, Trampova administracija uvela je sankcije ruskoj kompaniji koja je navodno Moskvi obezbedila „podvodne sposobnosti“ za nadgledanje mreže pod morem.
U julu prošle godine, veliki delovi ostrvske države Tonga ostali su bez interneta nakon što je podvodni kabl koji ih povezuje sa globalnom mrežom oštećen, što je izazvalo haos među lokalnim preduzećima.
Kako će Meta zaštititi kabl?
Meta je u svom blogu navela da će njen kablovski sistem biti postavljen na dubinu do 7.000 metara i da će koristiti napredne tehnike ukopavanja u područjima visokog rizika, poput plitkih voda u blizini obala, kako bi se izbegla oštećenja od brodskih sidara i drugih opasnosti.
Inače, odluka Marka Zakerberga, izvršnog direktora Mete, da u januaru prekine profesionalnu proveru činjenica na Facebooku i Instagramu i „drastično smanji količinu cenzure“, naišla je na široke osude, prenosi Guardian.