logo transparend vojvodina uzivo

Vesti

Đurić: Međunarodna zajednica da kazni vladu Aljbina Kurtija

BEOGRAD – Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić izjavio je da je došlo vreme da međunarodna zajednica, bez oklevanja, iskoristi sva raspoloživa politička i ekonomska sredstva, kako bi Prištinu vratila na put sprovođenja postojećih sporazuma i kaznila vladu Aljbina Kurtija zbog njenog haotičnog ponašanja.

“Da bi se vratila za sto, Kurtijeva vlada mora biti sankcionisana zbog svog nepredvidivog ponašanja od strane međunarodne zajednice i pojedinačnih vlada. Došlo je vreme da se to učini, odlučno i bez oklevanja, koristeći sva raspoloživa politička i ekonomska sredstva. Kosovo mora da se vrati na kolosek sprovođenja postojećih sporazuma, da se ponovo izgradi poverenje u dijalog koje je poljuljano i da se gleda u budućnost umesto u prošlost“, naveo je Đurić u autorskom tekstu za Kosovo onlajn.

Đurić dodaje da je predstojeća poseta regionu visoke delegacije SAD, koju predvodi viši savetnik Stejt departmenta Derek Šole, više nego dobrodošla prilika za upravo korak u tom pravcu.

On je istakao da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ima jedinstvenu ambiciju da promeni na bolje celu paradigmu odnosa između Srba i Albanaca, kao dva najbrojnija naroda u regionu, kao i evidenciju postignuća koja govori o sposobnosti i volji da ostvari rezultat.

Đurić se osvrnuo i na nedavne napade na Srbe u Štrpcu, rekavši da je napad očigledno bio motivisan etnički.

„Dva srpska dečaka iz enklave Štrpce (11 i 21 godina) ranjena su u očigledno etnički/rasno motivisanom zločinu iz mržnje, koji je na srpski Badnji dan počinio aktivni i nagrađeni pripadnik Kosovskih bezbednosnih snaga. Zvaničnici Kurtijeve vlade, iako potpuno svesni okolnosti napada i etničke pripadnosti žrtava, pokušali su da ‘kontrolišu političku štetu’ (ili još gore, bili su toliko zaslepljeni šovinizmom) tako što nisu uspeli ni da pravilno osude napade nepriznavanjem nacionalne pripadnosti žrtava, što je bio jasan motiv napada. Umesto toga, cinično su etiketirali decu-žrtve kao ‘dva državljana Kosova’ ili ‘hrišćanskoslovenski kosovari'“, napisao je Đurić.

Đurić dodaje da su Aljbin Kurti, i jedan broj predstavnika privremenih prištinskih institucija, koji se, kako kaže, “toliko lažno ponose u javnosti – ne time što su „kosovari“, već svojim albanskim pasošima, ističući albanske zastave u Prištini na svim mogućim mestima i prilikama – demonstrirali ili politički kukavičluk ili opet beskoristan toksični cinizam prema nevinoj deci, kao i zle namere, ili oboje“.

„U odvojenom etničko-rasnom motivisanom incidentu, još jedan Srbin sa Kosova, tinejdžer, brutalno je pretučen u selu Klokot. Pretuklo ga je osam napadača kada se vraćao sa božićne liturgije.

Kurtijeva vlada se aktivno trudila da promeni sliku o prirodi oba napada“, istakao je Đurić.

Uz podsećanje da su prištinske vlasti zabranile srpskom patrijarhu Porfiriju da uđe na Kosovo i Metohiju, Đurić je istakao da je američki izaslanik podržao pravo srpskog patrijarha da bude na KiM, i on je prisustvovao liturgiji u srpskom manastiru.

„Kurtijeva vlada sada vodi Kosovo unazad velikom brzinom. Tokom prošle godine preduzet je niz bezobzirnih poteza koji su bili usmereni ka eskalaciji“, napisao je Đurić.

Srpski ambasador je podsetio da se Kurti odrekao Briselskog sporazuma i da je privremena vlada u Prištini aktivno učestvovala u rasturanju sporazuma otpuštajući srpskog komandira regionalne policije.

„Kosovske paravojne strukture su, pod izgovorom ‘carinske kontrole’, kršeći Briselski, ali i Kumanovski sporazum, napravile sedam novih paravojnih baza u zajednicama sa srpskom većinom na severu Kosova. Tu služe isključivo Albanci lojalni Kurtiju, koji stvaraju akutno i hronično povećanje tenzija“, dodao je Đurić.

On je, takođe, ukazao na to da je Srbima uskraćeno pravo da učestvuju u referenduju o reformama pravosuđa koje je zahtevala EU, kao i da su Srbi sprečeni da učestvuju na opštim izborima, uprkos pozivima SAD, OEBS, UN i zemalja Kvinte.

Đurić je, takođe, naveo da je Priština sprečila etničke manjine da učestvuju u izborima za manjinske savete, kršeći demokratske principe i stavljajući Kurtijev princip „suvereniteta“ iznad demokratije.

„U nizu izuzetno opasnih poteza, poslate su monoetničke specijalne policisjke jedinice u sredine gde su Srbi većina da sprovedu razne jednostrane, ponekad i nelegalne, mere i politiku“, poručio je Đurić.

Đurić ocenjuje da je Kurti, zarad svog političkog interesa, destabilizovao region.

„Poslednji razvoj događaja je samo simptom. Kosovo se sve više udaljava od demokratije, a Kurti svaki dan potvrđuje da je najbolji učenik režima protiv koga se on sam (ali i ja, u konkretnom slučaju) borio tokom devedesetih“, dodaje ambasador.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.