Đurić: KiM je kolevka državnosti i identiteta Srbije – priznanje tzv. Kosova bio je ozbiljan udarac po srpsko-izraelske odnose

BEOGRAD – Ambasador je podsetio da Ujedinjene nacije i 110 zemalja sveta, sa ukupno 79,8 odsto stanovništva, priznaju KiM kao deo Srbije

Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić izjavio je da Kosovo i Metohija predstavlja kolevku državnosti, duhovnosti, kulture i identiteta Srbije i da je izraelsko priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. Kosova bio najznačajniji udarac srpsko-izraelskim odnosima u poslednjih 75 godina.

Đurić je ukazao da je Kosovo i Metohija za Srbe sveta zemlja, a ne samo 13 odsto suverene teritorije, već kolevka državnosti, duhovnosti, kulture i identiteta Srbije.

Ambasador je podsetio da Ujedinjene nacije i 110 zemalja sveta, sa ukupno 79,8 odsto stanovništva, priznaju KiM kao deo Srbije. Đurić je napomenuo da je za protekle tri godine 27 zemalja opozvalo ili zamrzlo priznanje tzv. Kosova da bi se omogućilo rešenje kroz dijalog, a da je Izrael bio jedina nova zemlja koja je priznala jednostrano proglašenu nezavisnost u tom periodu.

On je istakao da Srbija na Izrael gleda kao na jednog od svojih bliskih prijatelja. Đurić je naglasio da je želja Srbije da premesti svoju ambasadu u Jerusalim, nažalost, suspendovana zbog izraelskog priznavanja takozvanog Kosova 2020. godine. Srbija je, ipak, otvorila trgovinsku kancelariju u Jerusalimu 2021. godine, čime je ponovo potvrdila posvećenost izgradnji snažnijih ekonomskih i poslovnih veza sa Izraelom, istakao je Đurić.

Među više od 240 talaca koje drži Hamas u Pojasu Gaze od 7. oktobra, nalazi se i Đurićev rođak čija sudbina je nepoznata. Đurić je rekao da Hamas drži kao taoca njegovog rođaka Alona Ohela (23), dvojnog izraelsko-srpskog državljanina.

Najviši srpski zvaničnici nedvosmisleno su osudili teroristički napad Hamasa na Izrael, podsetio je Đurić. On je rekao da Srbija sa velikom zabrinutošću posmatra porast različitih oblika antisemitizma nakon sukoba u Gazi i napomenuo da je u Srbiji antisemitizam ne samo veoma redak, već da se pojavljuje isključivo kao loše ponašanje pojedinaca.

– Ne postoji kulturna predrasuda prema Jevrejima. Naprotiv. Ako možemo generalizovati, na Jevreje se gleda sa poštovanjem i kao na braću i sestre u patnji – istakao je Đurić za izraelski list.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.