Državna sekretarka: „Srbija želi da bude regionalni lider u obnovljivim izvorima“

BEOGRAD – Prve aukcije za državne fidin premije za vetroparkove treba očekivati do kraja januara, a do kraja februara se očekuje da bude objavljen trogodišnji plan za aukcije, najavila je danas državna sekretarka u Ministarstvu rudarstva i energetike Jovanka Atanacković.

Govoreći na konferenciji „Srbija i budućnost obnovljive energije“, koja je održana u rezidencije ambasade Norveške na dan kada je otvoren Klaster 4 pregovora sa EU, ona je istakla da Srbija želi da bude regionalnih lider u obnovljivim izvorima.

Ona je navela da je Ministarstvo napravilo značajne pomake, a kao dokaz da je Vlada spremna za energetsku tranziciju i dekarbonizaciju navela je usvajanje Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije.

Dodala je da Srbija želi da ima raspoložive sve vrste izvora energije, a najpre obnovljive i dodala da Zakon ima za cilj povećanje korišćenja takvih izvora.

Kao cilj je navela i uključivanje građana u energetsku tranziciju, a koji bi, kaže, bili stimulisani da budu i proizvođači i potrošači u svojim domovima.

Govoreći o zameni kapaciteta u državnom vlasništvu ocenila je da je štrateška promena uvođenje modela javno privatnog partnerstva za investicije, te dodala da je to odličan način da bude objedinjeno najbolje iz javnog i privatnog sektora u energetskoj tranziciji.

Atanacković je rekla da se radi na strategiji i nacionalnom planu, dokumentima koji će definisati vizije za tri naredne decenije.

Navela je i da se prvi ispit polaže 2030. godine i da do tada moraju da se ostvare rezultati u dekarbonizaciji, odnosno nova ulaganja koja će je omogućiti.

Poručila je da je rezultate u oblasti obnovljivih izvora energije neophodna sinergija nevladinog sektora, kompanija, banaka, ambasada, međurodnih organizacija, specijalizovanih agencija i banaka.

Ambasador Norveške Jorn Gjelstad čestitao je Srbiji na formalizaciji otvaranja Klastera 4 o zelenoj energiji i obnovljivim energijama koji je kako je istakao ključni element u pregovorima za pristupanje EU.

Dodao je da je to čin priznanja svih koraka koje je Srbija preduzela do sada, koji istovremeno otvara povećano poverenje i važno je za investitore i njihove interese.

Istakao je da postoji ubrzanje na polju obnovljive energije i da EU pokreće regulatorne inicijative, a da Srbija i Norveška koje su bliske tržištu EU treba da se usklade sa novim ekonomskim standardima za proizvodnju.

Poručio je da ako se ne prati ta promena EU onda se gube poslovne prilike za budućnost.

On je podsetio da prema izveštaju Evropske komisije o klimatskoj ekonomiji nema kontradiktornosti između zelenih rešenja i ekonomskog rasta, i ocenio da globalne kompanije definitivno idu ka zelenim opcijama, te da svi treba da se krećemo u tom pravcu.

Šef za saradnju Delegacije Evropske komisije u Srbiji Nikola Bertolini istakao je da je zelena agenda za Zapadni Balkan koju je Evropska unija odobrila 2020 godne tesno povezana sa programom privrednog razvja Srbije.

Dodao je da se kroz nju postavlja osnov za pristupanje EU, i osnova za novu vrstu rad u privredi Srbije.

Bertolini je poručio da u tranziciji ka zelenoj agendi, i smanjenju upotrebe karbona, što je ključno za pristupanja EU, Srbija mora prilagoditi pravni sistem.

Naglasio je da veliki uticaj ima proizvodnja električne energije, koja treba da bude konkurentna i u skladu sa uticajem na smanjenje klimatskih promenama.

On je naveo da je Klaster 4 nešto što obavezuje Srbiju da bude u skladu sa propisima EU, i ojača svoje zakone u tom pravcu.

Dodao je da će uticati i čitavu privredu naše zemlje i pojačati upotrebu obnovljivih izvora.

Regionalni menadžer Međunarodne finansijske korporacije (IFC) Ari Naim ocenio je da Srbija ima priliku da pokrene ambicioznu strategiju za obnovljivu energiju na Zapadnom Balkanu.

Naglasio je da je to jedan od regiona sa najviše uglja u proizvodnji električne energije ta da je cilj da bar 15 – 20 posto bude obnovljiva energija u najkaraćem roku.

Poručio je da je Srbija dobro pozicionirana u regionu i da može da prihvati velike prilike investicija, i dodao da bi to i materijalizovala mora da prihvata prilike za investicije u pravcu zelene enegije.

On je naglasio značaj saradnje sa Norveškim kompanijama koje imaju značajno iskustvo i poručio da Srbija može računati na IFC u procesu energetske tranzicije.

Mats Lundin iz agencije Energy koja je u Ukrajini realizovala vetroelektrane ukupne snage od 250 megavata a gradi još 800 megavata rekao je da od obnovljivih izvora energije nema uzbudljivije teme.

On je istakao da Energy u Srbiji želi da izgradi vetroparkove snage 800 megavata zajedno sa renomiranim partnerima.

Dodao je da je zadovoljstvo znati da ovde Ministarstvo razmišlja o menjaju propisa u skladu sa prinicipima EU i rekao da je Energy tu da pomogne sa svojim iskustvom.

Najavio je da će ta agencija ovde biti aktivna i u kupovini električne energije za domaće i strano tržište, kao i za dugoročne ugovore.

Na više panela u okviru konferencije pored prisutnih učesnika, domaćih i međunarodnih organizacija i kompanija, onlajn su se uključivali predstavnici više norveških kompanija sa znanjem, iskustvom i uspehom u oblati obnovljivih izvora.

Tagovi:

Pročitajte još: