Fruška gora krije čak 16 jezera. Mahom su veštačka, nevelike površine, ali izuzetne lepote. Ova jezera predstavljaju odličan izbor za izlet, kupanje tokom leta, a neka od jezera na Fruškoj gori su pogodna i za ribolov.
Najpoznatija jezera Fruške gore su Bešenovačko jezero (Beli Kamen), Ledinačko jezero, Sot, Borkovac, Pavlovačko…
Mi ćemo vam danas predstaviti Bešenovačko jezero, koje vas svojom tirkiznom bojom i belim kamenom može zavarati da se nalazite negde na Mediteranu.
Bešenovačko jezero nalazi se u blizini mesta Bešenovački Prnjavor na teritoriji opštine Sremska Mitrovica.
Nesvakidašnja oaza nastala je saradnjom čoveka i prirode, udaljeno je oko 20km od Sremske Mitrovice i Rume, i oko 30 km od Novog Sada.
Jezero je nastalo u nesvakidašnjem kopu, iz kojeg je beočinska cementara izvlačila rudu lapor. Prilikom eksploatacije probijena je vodonosna žila i tako se kop počeo puniti vodom.
Veruje se da je jezero duboko preko 50m, a njen nivo vode stalno raste.
Kupanje na Bešenovačkom jezeru nije dozvoljeno, zbog nepredvidivosti jezera i njegove dubine. Međutim, to ne sprečava turiste da se osveže tokom letnjih dana.
Boja jezera je prozirna, čista i neobično tirkizno – azurne boje koja uliva mir. Neki veruju da je jezero lekovito zbog svog mineralnog sastava, dok isto važi i za blato oko samog jezera, pa se tako nemojte začuditi ako vidite kako ga posetioci nanose na svoje telo.
Jezero je oivičeno stenama bele boje, po čemu je i dobilo svoj drugi naziv – Beli kamen. Plaže jezera nisu uređene, a neki delovi podsećaju na pustinju.
U plićacima se mogu videti samo mala jata ribica, jer je danas najveći deo ribe izlovljen te jezero nije atraktivno za ribolov kao nekada.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.