BEOGRAD – U Centru za vaskularna oboljenja mozga, pri Institutu za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”, moždani udar u toku i nakon preležane korone zapažen je kod mladih, koji imaju između 25 i 35 godina.
“Godinu dana i tri meseca u okviru Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” postoji Centar za vaskularna oboljenja mozga, a u tom periodu imali smo oko 600 pacijenata sa nasloženijim oboljenima krvnih sudova mozga i kičmene moždine i vrata. Sve intervencije koje se rade u svetu, mogu i u našem Centru. Pre svega, to su moždane aneurizme, arterijuvenske malformacije mozga i kičmene moždine, suženje krvnih sudova mozga, karotivno-kavernozne fistule, suženje krvnih sudova vrata i mozga, kao i pacijenti koji imaju aktutni moždani udar”, rekao je za Tanjug prim. dr Slobodan Ćulafić, interventi neuroradiolog.
“Mi smo primetili da se kod 70 pacijenata koji su preležali koronu ili u toku samog virusa, razvio akutni moždani udar. To je za nas bilo iznenađenje, jer je reč o mladim ljudima između 25 i 35 godina. Čak smo imali jednu pacijentkinju koja ima 28 godina, a koja je bila u petom mesecu trudnoće”, rekao je dr Ćulafić.
“Za ove pacijente koji imaju akutni moždani udar je veoma važno da dođu u prvih šest sati, kada možemo uspešno da radimo endovaskularnu intervenciju i sprečimo posledice šloga i svedemo na minimalno moguće kompilikacije”, rekao je dr Ćulafić.
“Najčešći uzroci moždanog udara su da pacijenti imaju srčana oboljenja ili imaju aritmije, na osnovu čega se razvija moždani udar ili u 20 posto slučaja dolazi do promene na krvnim sudovima vrata i mozga. Tu je i grupa sa povećanim masnoćama, nepravilna ishrana, nedovoljna fizička aktivnost, razni uzroci i faktori mogu biti”, rekao je dr Ćulafić.
“Prevencija podrazumeva dobru kardiološku zaštitu, kao i da se obavljaju dijagnostičke procedure”, zaključio je dr Ćulafić.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.