Doživite pravu avanturu: Top 5 destinacija u Srbiji

SRBIJA – Konačno je stiglo lepo vreme, a s obzirom da je tokom proleća najlepša priroda, ovo je idealna prilika da napravite mini-turu po Srbiji. Činjenica je da ne trebate ići daleko da biste putovali, jer postoji toliko primamljivih i interesantnih mesta u našoj prelepoj Srbiji, koja jedva čekaju da ih obiđete.

Belocrkvanska jezera

Foto: Wikimedia.Commons/Ванилица

Na samo 35 kilometra od Vršca, nalaze se Belocrkvanska jezera kojih ima ukupno sedam. Istina je da njihovu lepotu ne mogu dočarati fotografije, tako da je naš savet da obavezno posetite ovo mesto.

Ova veštačka jezera predstavljaju savršeno izletište i turistički potencijal Južnobanatskog okruga. Tokom proleća i leta ovo mesto odiše pozitivnom atmosferom, jer ljudi iz cele Srbije dolaze upravo ovde kako bi na najbolji način iskoristili svoje slobodno vreme.

Tu su Glavno ili Gradsko jezero, Vračevgajsko jezero, Šaransko jezero, Šljunkara, Novo jezero i Malo jezero. Međutim, u Novom i Malom jezeru nije dozvoljeno kupanje. Ali, turistima to ne predstavlja problem, jer ostala jezera imaju perfektno uređenu plažu.

Tokom sezone na ovom mestu se možete oprobati u rekreativnim aktivnostima: u ronjenju ili jedriličarstvu. Pored toga, leti se ovde organizuju škole plivanja i ronjenja. Iako ovo mesto nudi mnoštvo aktivnosti, postoji i onaj mirniji deo, koji predstavlja raj za ribolovce. Na Gradskom jezeru se svake godine održava manifestacija Lov na soma kapitalca, dok ova jezera predstavljaju dom mnogobrojnim ribama, među kojima su suštuka, šaran, amur, smuđ, som.

Rezervat prirode Uvac

Foto: Wikimedia.Commons/Sasapokimica

Ukoliko tražite jedinstveni zagrljaj prirode, ovde ćete ga pronaći. Specijalni rezervat “Uvac” je sa razlogom zaštićeno prirodno dobro od izuzetnog značaja. Njegovu centralnu morfološku celinu predstavlja kanjonska dolina reke Uvac sa dolinom njenih pritoka.

Pravo bogatstvo ovog mesta čine Uvačko, Zlatarko i Radoinjsko jezero. Nastala su delimičnim potapanjem doline moćne planinske reke Uvac i izgradnjom tri brane.

Specijalni rezervat prirode Uvac, zaštićen je prvi put 1971. godine na lokalitetu Pavlovića Brod sa površinom od 267 hektara. Tokom 1995. godine područje zaštite je značajno prošireno, za oko deset puta (2.717 ha), da bi konačan oblik i veličinu dobilo 2006. godine.

Kada krenete u obilazak ovog mesta, jednostavno nećete znati šta biste pre obišli, jer retko koje mesto ima ovoliko zelenila! Jedna od atrakcija su svakako pećine, dok najveći deo sistema čini upravo Ušačka pećina.

O kvalitetu ovog parčeta prirode govori podatak da su na ovom mestu registrovane 104 vrste ptica. Među njima se nalazi i retka i najimpresivnija vrsta ptice – beloglavi sup. Inače, kolonija beloglavog supa u kanjonu Uvac jedna je od najvećih u Evropi.

Đavolja varoš

Foto: Wikimedia.Commons/Geologicharka at Serbian Wikipedia

Na samom jugu Srbije, na području opštine Kuršumlija, nalazi se spomenik prirode “Đavolja varoš”. Ovo svetsko čudo prirode udaljeno je od Beograda 288 kilometara, dok su mišljena podeljena kada je ovo mesto u pitanju, verovatno zbog njene legende.

Ako ste se ikada zapitali kako je ovo mesto dobilo ime, ili ste jednostavno zaboravili legendu, podsetićemo vas. Dakle, veruje se da su nekada davno ovde su živeli skromni, mirni svojoj veri privrženi stanovnici. To je smetalo đavolu pa im je on spremio “đavolju vodu” da zaborave na rodbinske odnose. Pošto su pili tu vodu, omamljeni meštani reše da venčaju brata i sestru. Đavolji plan je pokušala da spreči vila, koja prema legendi i dan-danas drži pod svojom zaštitom ovaj kraj. Vila nije uspela da urazumi svatove, i oni krenuše sa mladencima ka crkvi na venčanje. Ona se onda poče moliti Bogu da na neki način spreči rodoskrnavljenje. Bog usliši njenu molbu, spoji nebo sa zemljom, dunu jak, hladan vetar i okameni svatove sa mladencima.

Najveću atrakciju predstavljaju zemljane figure, koje često dobijaju epitet surovih i mističnih. Ukupno ima 202 zemljane figure, različitih oblika i dimenzija, visine od 2 do 15 metara, širine od 0,5 do 3 metara, sa kamenim kapama na vrhu. One nastaju kao rezultat specifičnog erozivnog procesa koji traje vekovima.

Pored zemljanih figura, tu je i izvor vode bogat mineralima poznatiji kao “Đavolja voda, koja ima čudan ukus i miris.

Lokalitet „Đavolja Varoš“ je stavljen pod zaštitu države još 1959. godine, a 1995. godine je Uredbom Vlade Republike Srbije proglašen za prirodno dobro od izuzetnog značaja i stavljen u prvu kategoriju zaštite.

Đerdapska klisura

Foto: Wikimedia.Commons/Geograf208

Veoma retka prirodna lepota, Đerdapska klisura je najduža i najveća klisura u Evropi. Nalazi se u Nacionalnom parku Đerdap, koji se nalazi na severoistočnom delu zemlje i na taj način prirodno formira granicu između Srbije i Rumunije.

Đerdapsku klisuru čine: četiri klisure i tri kotline: Golubačka klisura, Ljupkovska kotlina, klisura Gospođin vir, Donjomilanovačka kotlina, klisure Mali i Veliki kazan, Oršavska kotlina i na kraju Sipska klisura.

Površina Nacionalnog parka Đerdap iznosi oko 64.000ha, samim tim, ovo je idealnu destinaciju za jednodnevni izlet gde ćete se upoznati sa prirodom na koju do sada niste navikli, i to sve na jednom mestu.

Jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta Srbije – Lepenski vir, nalazi se na dunavskoj teresi na Đerdapu. Jedinstvena kultura ovog lokaliteta trajala od oko 8.000. do 4.500. godine pre naše ere i predstavlja jedno od prvih stecišta čoveka na globalnom nivou.

Zbog svoje lepote i bogate istorije, Đerdapska klisura spada među najposećenije prirodne atrakcije u Srbiji.

Uspavani vulkan Ostrovica

Foto: ostrovicatrail/Instagram

U geološkoj prošlosti, na prostoru današnje Srbije, vulkanski rad bio je intenzivan i zahvatao je velike površine. Planina Rudnik ima nekoliko davno ugašenih vulkana, međutim, najpoznatiji je Ostrvica, ili Ostrovica, na kom se nalaze i ostaci srednjevekovnog utvrđenja. Kako piše “Politika”, planinari tvrde da nije teško doći do nadmorske visine, odnosno vrha koji iznosi 758 metara. Ide se Ibarskom magistralom do skretanja za naselje Rudnik, zatim ka selu Varnice odakle vodi markirana staza. Nakon livade i šume, sledi uspon po stenama, koji na nekim mestima izgleda opasan, ali se da savladati. A kada se, za oko 45 minuta, stigne do vrha koji dominira prostorom – zatalasanom Šumadijom, pred horizontom ljudska čula drhte.

Ukoliko tražite pravu avanturu, Ostrovica je destinacija na kojoj ćete osetiti sve čari prirode na jednom mestu. Inače, 2009. godine Ostrovica je proglašena za spomenik prirode na površini od gotovo 14 hektara.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.