BEOGRAD – Direktor Pošta Srbije Zoran Đorđević izjavio je danas da je Pošta u procesu digitalizacije, da Pošta treba da bude konkurentna i u zemljama regiona.
“Ideja Otvorenog Balkana je nešto što uskoro treba u potpunosti da zaživi, a Pošta Srbije želi da bude prisutna u svim zemljama Otvorenog Balkana”, rekao je Đorđević nakon potpisivanja sporazuma o poslovno-tehničkoj saradnji sa Istraživačko-razvojnoim institutom za veštačku intiligenciju.
On se zahvalio Centru koji je prihvatio prostorije Pošte.
“Bitno je da centar bude blizu Pošte pošto je Pošta u procesu digitalizacije, te će joj on biti od velike pomoći. Siguran sam da ćemo učestvovati u dosta projekata. Naš IT će moći da nauči dosta od razvojnog centra”, rekao je direktor Pošta Srbije.
On je objasnio da Pošta ima više aktuelnih projekata digitalizacije, a najbitniji je “e-notar” koji treba uskoro da zaživi i koji je prvi korak ka “e-arhivu”.
“Želimo da čuvamo papire u gigitalno formi koji se gomilaju i predstavljaju trošak za državu, kompanije i stanovništvonoj”, rekao je Đorđević.
Dodao je da su vođeni razgovori sa ministrom građevinarstva Goranom Vesićem o modelu da svaka nova zgrada ubuduće ima neku vrstu paketomata.
“Stanari zgrade bi u tom slučaju bili obaveštavani putem mobilnog telefona o prispeću pošiljke”, rekao je on.
Veštačka inteligencija će ubrzati procese rada i olakšati zaposlenima u kontakt i kol centru, a takođe, želimo da uključimo i “Čet-bot”, poručio je Đorđević.
Direktor Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku intiligenciju Srbije Dubravko Ćulibrk istakao je kao bitnu stvar to što će njihove kancelarije u Beogradu biti smeštene u Pošti.
“Ono što mi možemo da uradimo za Poštu je da pomognemo da se ona modernizuje, da unapredi svoje servise koje pruža građanima, kao i da bude regionalni lider u tom poslu. Jedna od prvih stvari u kojima se primenjuje veštačka inteligencija je dostava pošiljaka”, rekao je Ćulibrk.
On je objasnio da je ideja da sav potencijal koji imamo u ovoj novoj oblasti objedinimo.
“Mislim da je dobro da su ljudi imati priliku da se direktno uključe u razvoj novih sistema koji koriste veštačku inteligenciju”, zaključio je direktor Instituta za veštačku inteligenciju.
Ozvaničena saradnja Pošte i Istraživačko-razvojnog instituta zaveštačku inteligenciju Srbije
Vršilac dužnosti direktora Pošte Srbije Zoran Đorđević i v.d. direktoraIstraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju Srbije prof. dr Dubravko Ćulibrk, potpisali su danas sporazum o saradnji kojim je predviđena realizacijazajedničkih tehničkih i naučno-istraživačkih projekata.
“U narednom periodu Pošta Srbije planira intenzivnu saradnju i povezivanje sa Institutom za veštačku inteligenciju Srbije kroz zajedničke projekte, razvoj novih tehnologija i zajedničku primenu naučnih dostignuća. Pošta Srbije je jedan od nosilaca razvoja elektronske uprave, a potencijale veštačke inteligencije iskoristićemo za dalje unapređenje i modernizaciju svojih usluga i servisa za građane i poslovne korisnike”, izjavio je Đorđević.
Dubravko Ćulibrk izjavio je da će zajedniči napori Instituta i JP “Pošta Srbije” dovesti do konkretnih rezultata i stvaranja inovacija koje će doprineti daljem razvoju i primeni veštačke inteligencije i mašinskog učenja u Srbiji, ali i poboljšanju našeg društva u celini.
“Veštačka inteligencija može da pomogne u brzoj i preciznoj obradi velikih količina podataka, kao što su informacije o pošiljkama, adresama, vremenima dostave i drugim relevantnim informacijama, što može da pomogne pri poboljšanju procesa praćenja pošiljki i smanjenju vremena isporuke. Veštačka inteligencija ima potencijal da optimizuje procese i poveća efikasnost poslovanja, što bi moglo da rezultira boljim kvalitetom usluga za krajnje korisnike, ali i da utiče na povećanje konkurentnosti”, izjavio je Ćulibrk.
Združenim aktivnostima ove dve institucije nastojaće da podstaknu i druga preduzeća na saradnju sa Institutom, a u planu je i organizovanje zajedničkih stručnih i naučnih skupova i edukativnih predavanja.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.