DOO ili Preduzetnik? – Ključni činioci za odabir pravne organizacije preduzeća

Kada neko želi da započne svoj biznis, prvo pitanje upućeno računovođi glasi: Da li da se registrujem kao doo ili preduzetnik?

Međutim, brojni stručnjaci smatraju da ovo nije odluka koju treba da donese računovođa i zato bi trebalo da se vlasnici preduzeća detaljnije informišu o ova dva oblika imovine.

Pre nego što se upustite u detaljnu analizu pravne organizacije preduzeća, trebalo da na umu imati jednu napomenu: Preduzetnik osim izvornog oblika može imati i oblik: preduzetnik paušalac i preduzetnik knjigaš. U ovom blog post-u mi smo se bavili isključivo izvornim oblikom pravne forme – preduzetnik.

Postoji 7 ključnih tačaka sa kojima se svaki biznis susreće i u kojima se ogledaju ključne razlike između dva pomenuta pravna oblika, objavljeno je na blogu Vizija-računovodstvo.

Dakle, kada donosite odluku za koji se pravni oblik odlučiti u obzir morate uzeti sledeća pitanja:
Odgovornost za obaveze
Porez na profit i porez na isplatu profita(dividenda)
Dodatna oporezivanja profita godišnjim porezom na dohodak građana
Test samostalnosti
Potreba za knjigovođom/računovođom
Mirovanje
Likvidacija
Nakon što ste se upoznali sa najvažnijim pitanjima sledi detaljno upoznavanje sa svim ključnim paramterima koji utiču na donošenje odluke.

Odgovornost za obaveze

DOO – Za svoje obaveze odgovara isključivo imovinom DOO-a. DOO kao pravni oblik je potpuno nezavisan od svog osnivača.

PREDUZETNIK – Za svoje obaveze odgovara ličnom imovinom. Kada je reč o poreskim obaveza, preduzetnik tada odgovara i ličnom imovinom i imovinom svojih članova. Dakle, radnja koju je otvorio preduzetnik vezana je za preduzetnika kao fizičko lice.

Porez na profit i porez na isplatu profita (dividenda)

DOO – Kada je reč o porezu na profit DOO plaća porez na profit u visini od 15%. Osim toga, kada DOO želi da isplati profit(dividentu), plaća porez, takođe, od 15%.

Dakle, Kada je primalac dividende domaće fizičko lice, plaća se 15%, a u slučaju da su osnivači strana lica, stope su različite.

PREDUZETNIK – Kada je reč o porezu na profit, preduzetnik plaća porez u visini od 10%. Ako govorimo o isplati profita, odnosno divedende, preduzetnik u tom slučaju ne plaća nikakav porez.

Dodatana oporezivanja profita godišnjim porezom na dohodak građana

Kada govorimo o dodatnom oporezivanju profita, postavlja se jedno bitno pitanje: Da li je dobit dodatno oporezovana godišnjim porezom na dohodak građana, koji plaćaju fizička lica sa preko cca. 24.000 EUR neto prihoda godišnje?

Odgovori glase:

DOO – Ne, dobit DOO-a ne povećava iznos godišnjeg poreza na dohodak građana.

PREDUZETNIK – Da, u slučaju da preduzetnik kao fizičko lice ima prihod veći od cca. 24.000 EUR godišnje (prihod od npr. izdavanja nepokretnosti, zaposlenja u nekoj drugoj firmi i slično), svaki dinar prihoda preko tog iznosa će mu biti oporezovan dodatno 10%.

Test samostalnosti

DOO – Jedna od najbitnijih razlika kada se govori o razlikama između DOO-a i preduzetnika jeste ta što DOO ne mora da vodi računa o testu samostalnosti.

Međutim, tu postoji začkoljica. Ukoliko DOO kupuje nešto od preduzetnika, jako je bitno da proveri da li je taj preduzernik prošao test samostalnosti. Ukoliko preduzetnik nije prošao pomenuti test, DOO će biti u obavezi da plati veliki iznos poreza za sve transakcije sa tim preduzetnikom.

PREDUZETNIK – Test samostalnosti je obavezan kada je reč o preduzetniku. Ovim testom on treba da pokaže da je samostalan u odnosu na svoje klijente. Ako preduzetnik i klijent posluju duže vreme i prilikom kontrole Poreska uprava oceni da preduzetnik nije samostalan u odnosu na klijenta, transakcije u tom odnosu bi bile dodatno oporezovane.

Potreba za knjigovođom/računovođom

DOO – Za DOO je neophodno da ima knjigovodju/računovođu. Za novoosnovane firme najčešće je najisplativije rešenje je da im eksterna knjigovodstvena/računovodstvena agencija vodi knjigovodstvo.

PREDUZETNIK – Preduzetnik koji nije paušalac, mora voditi dvojno knjigovodstvo. Preduzetnici najčešče angažuju eksterne knjigovodstvene agencije radi vođenja knjiga.

Mirovanje

DOO – DOO ne može registrovati mirovanje, te u skladu sa tim ne možete očekivati da će poreske i druge obaveze DOO-a biti jednake nuli.

PREDUZETNIK – Preduzetnik može registrovati mirovanje, koje se stručno naziva privremeni prekid obavljanja delatnosti. Mirovanje može trajati neograničeno, i za vreme mirovanja miruju i obaveze preduzetnika za poreze i doprinose.

Likvidacija

DOO – Likvidacija DOO traje minimum 4 meseca i ne postoji zakonska mogućnost da traje kraće.

PREDUZETNIK – Preduzetnika je moguće prvo staviti u mirovanje, pa nakon toga uraditi brisanje preduzetnika. Brisanje preduzetnika traje onoliko dugo koliko je potrebno da se pribave uverenja Poreske uprave i Lokalne poreske administracije da je preduzetnik izmirio sve obaveze za poreze i doprinose.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.