KULA – U Domu zdravlja u Kuli preduzimaju se konkretne radnje u svim službama kako bi predstojeći rad Škole za trudnice protekao u najboljem mogućem redu i u službi budućih majki.
Direktorka Doma zdravlja, dr. Vesna Tomić, rekla je da je glavni zadatak i glavna suština čitavog koncepta ove škole što bolji rad sa trudnicama, kako bi one sutra bile dobre majke i kako bi bile upoznate sa svim neophodnim stvarima koje majčinstvo nosi sa sobom. Takođe, istakla je da je Dom zdravlja dobio vrednu donaciju od Opšte bolnice dr. Vuković iz Sombora u vidu stola za ginekološki pregled i kreveta za pregled pacijenata u ambulantama opšte prakse:
„Mi smo već najavljivali sve što se tiče organizacije i početka rada Škole za trudnice, a ono što je naš cilj jeste da buduće mame budu adekvatno pripremljene za ulogu roditeljstva koja, naravno, nije nimalo laka. Tu smo obuhvatili više specijalnosti koje će biti uključene u celokupnu priču, počevši od specijaliste ginekologa, zatim dermatologa u smislu nege, kako samih trudnica, zatim i novorođenih beba, potom stomatologa u smislu prevencije kao i pedijatara, koji su, naravno, na čelu. Takođe, uključen je i logoped, koji će usmeriti i prepoznati sve ono što može da dovede kod nekih ranijih oštećenja kod dece. U celosti, moja neka zamisao je bila da se tako oformljena stručna ekipa aktivira kako bi, u stvari, celokupno stanovništvo, na nivou opštine Kula, dobilo jedan dobar i adekvatan sistem usluga, kojima će se obezbediti što manje situacija gde će trudnice čekati. Pokrećemo službu patronaže, što je naročito bitno u prvim danima života, kada kod trudnica, porodilja i novorođene dece postoje posebni uslovi za negu“.
U cilju boljeg upoznavanja uloge samih službi u funkcionisanju Škole za trudnice, iskoristili smo priliku da porazgovaramo sa lekarima i medicinskim osobljem koji će direktno biti uključeni u sam rad škole:
„Kao što smo već najavili, a sada i možemo precizno da kažemo, Škola za trudnice počinje sa radom 30. januara- Za početak, buduće mame moći će da se informišu preko internet prezentacije Doma zdravlja kada tačno i u koje vreme će se održavati škola. Održavaćemo doktorka Petelj i ja, u saradnji sa pedijatrima, patronažnom službom, logopedima, a sve u cilju da budemo podrška budućim mamama, da ih upoznamo sa samim porođajem, postporođajnim komplikacijama i na taj način da, sa što manje nedoumica, ih spremimo i da budu što opuštenije i spremne za jedan od najlepših poziva, a to je majčinstvo- dr.Ljubica Đukić-Ristovski, specijalista ginekologije i akušerstva
„Kao što ste već imali priliku da čujete, naše aktivnosti će krenuti kroz Školu za trudnice i aktivniji rad patronaže, koji su vezani za naše buduće sugrađane i one najmlađe. Nastaviće se, takođe, i sa radom i aktivnostima vezanim za naše najstarije sugrađane. Tom prilikom, gledaćemo da uključimo i da intenziviramo ionako već dobru i lepu saradnju sa lokalnom samoupravom, sa mesnim zajednicama, da uključimo organizacije i udruženja vezana za ciljne grupe na teritoriji naše opštine.“- Tatjana Luketa, glavna sestra u Domu zdravlja Kula
„Uloga patronažne sestre u Školi za trudnice je da upozna trudnice i, kasnije, porodilje, sa negom novorođenčeta, obradom pupka, kupanjem, podojem i sa svim onim stvarima sa kojima će se kasnije susretati tokom nege novorođenčeta“ – Olivera Dedeić, patronažna sestra
„U okviru novoformirane Škole za trudnice, jedan deo će pripadati preventivnoj stomatologiji, gde trudnice i pripadaju toj oblasti, jer zdravlje majke je veoma bitno posle zbog zdravlja deteta. U toku trudnoće, koju narod zove „drugo stanje“, dolazi do promena u telu trudnice, pa tako dolazi i do promena u oralnom zdravlju samih trudnica. Treba im ukazati na moguće promene koje se mogu dešavati, treba im ukazati na održavanje oralno higijenskih mera u toku trudnoće, ishrane i sve ono što bi pomoglo njihovom ličnom zdravlju“. – dr. Radmila Pejin, specijalista preventivne i dečije stomatologije.
„U okviru škole, predviđeno je da održim jedno predavanje, s obzirom da postoji sve više dece koja imaju neke razvojne teškoće, pa je potrebno da roditelji već od ranog uzrasta, praktično od samog rođenja, počnu da prate svoje dete. To će biti za nas vrlo značajno u dijagnostičkom smislu, a i sami roditelji će moći da na vreme reaguju i da dovedu dete na pregled u pedijatrijsku službu i zatim na vreme reagujemo i sprovodimo tretmane“- Tatjana Keravica, logoped
„Od jedne, pravilno vođene, trudnoće i od samog čina porođaja zavisi na kraju kakvo ćemo mi dete dobiti. Mi možemo da se uključimo neposredno nakon rođenja deteta, dakle bukvalno kada dete dođe iz porodilišta. Naglasila bih da je neophodno da roditelji prijave dečijoj službi rođenje svog deteta i kada izlaze iz porodilišta, jer papiri koje mi dobijamo iz ostalih porodilišta, gde se vidi koje je dete rođeno u našoj opštini, dolaze tek posle mesec dana, tako da mi nemamo uvida, nego tek kada dete dođe prvi put u Savetovalište, a to je tek sa napunjenih mesec dana- dr. Ljiljana Beronja, specijalista pedijatrije.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.