Dolar raste, evro pad

NOVI SAD – Američki dolar dostigao je najveću vrednost u poslednjih 20 godina, te se ovih dana izjednačio sa evrom, jer investitori strahuju da će energetska kriza gurnuti privredu evrozone u recesiju.

Vrednost evra pala je za više od 12 odsto u odnosu na početak godine. Stručnjaci u Srbiji smatraju da to ipak neće izazvati veće turbulencije na domaćem tržištu, ali ukazuju da će poskupeti krediti građanima i privredi zaduženim u američkoj valuti.

Jedan od razloga rasta vrednosti dolara je drastično povećanje kamatnih stopa američke centralne banke u junu za 0,75 odsto, nakon što je u maju zabeležena inflacija od 8,6 procenata, najviša od 1981. godine. S druge strane, Evropska centralna banka najavila je tek za jul dizanje kamatne stope i to samo za 0,25 odsto, iako je inflacija dostigla u junu rekordnih 8,6 odsto, a u septembru bi se moglo očekivati još jedno veće povećanje, kako je nedavno najavljeno, ukazuje profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji Mališa Đukić.

Prema njegovim rečima, pošto je većina kredita u Srbiji dinarska ili indeksirana u evrima, a i većina državnog duga takođe u evrima, izjednačavanje kursa dolara i evra za sada neće značajnije uticati na domaće tržište.

Jak dolar pogoduje našim privrednicima koji izvoze robu i usluge na američko tržište, navodi, pak, Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.

Ekonomista Dejan Erić smatra, međutim, da je rast dolara postao globalni problem koji dotiče mnoge zemlje, pa tako i Srbiju, a naročito građane koji imaju stambene kredite.

Iz Narodne banke Srbije uveravaju da neće biti negativnih efekata na domaću privredu, jer su, kako ističe direktor sektora Deviznog poslovanja u centralnoj banci Nikola Dragašević, privreda i građani zanemarljivo zaduženi u američkoj valuti, dok je i učešće javnog duga u dolarima smanjeno na svega 11 odsto.

Prema podacima Narodne banke Srbije, štednja naših građana u američkoj valuti iznosi svega 4,4 odsto ukupne devizne štednje, koja je krajem prošlog meseca iznosila 12,9 milijardi evra.

Najveći udeo, 90,5 odsto ili 11,7 milijardi bilo je u evrima, dok je u dolarima bilo 585,81 miliona. Američki dolar čini 60 odsto svetskih deviznih rezervi i smatra se “svetskom rezervnom valutom”, odnosno sigurnim utočištem u periodu globalnih kriza. Evro, kao druga valuta po snazi, čini 20 odsto svetskih deviznih rezervi, a kineski juan nešto iznad dva procenta.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.