Naučnici su stvorili miševe od materijala dva biološka oca, oplodnjom jajašca iz muških ćelija, što je na konferenciji o genetici u Londonu ocenjeno kao veliki napredak koji otvara radikalne mogućnosti na polju reprodukcije – za lečenje neplodnosti kod žena ili dobijanje biološke dece kod istopolnih parova.
Ovo je prvi put da su jajašca kultivisana iz muških ćelija kože.
Pionir u laboratorijskom uzgajanju jajašca i semena je vođa studije Kaciho Hajaši sa Univerziteta Kjušu u Japanu.
Studija se oslanjala na niz složenih koraka za transformaciju ćelije kože, koja nosi kombinaciju muškog XY hromozoma, u jaje sa ženskom XX verzijom hromozoma.
“Muške ćelije kože su reprogramirane u stanje nalik matičnim ćelijama da bi se stvorile takozvane indukovane pluri-potentne matične (iPS) ćelije. Y-hromozom ovih ćelija je zatim obrisan i zamenjen X hromozomom, “pozajmljenim” iz druge ćelije da bi se proizvele iPS ćelije sa dva identična X hromozoma”, navodi “Gardijan”.
Prema rečima naučnika, najveći trik ove studije bio je da se umnože X hromozomi.
“Zaista smo pokušali da uspostavimo sistem za dupliranje X hromozoma”, objasnio je Hajaši.
Postupkom je rođeno sedam miševa, koji su zdravi, dobro napreduju i dobili su svoje potomstvo.
Hajaši predviđa da će primena ovog postupka kod ljudi moći da se uspostavi u roku od jedne decenije.
Drugi su sugerisali da je ovaj vremenski okvir optimističan s obzirom na to da naučnici tek treba da stvore održiva ljudska jajašca uzgojena u laboratoriji iz ženskih ćelija.
Ako se metod pokaže kao siguran zbog genetske mutacije, omogućio bi i da dvoje muškaraca imaju svoju bebu.
Profesor Džordž Dejli, dekan Harvardske medicinske škole, opisao je rad kao “fascinantan”, ali je naglasio da su ljudske ćelije veći izazov od ćelija miša.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.