Ne kaže se uzalud da je pas čovekov najbolji prijatelj. Ove umiljate, verne i mnogima omiljene životinje toliko su se uvukle pod kožu svojih vlasnika da ih mnogi doživljavaju ravnopravnim članovima porodice.
Osim što je naš život obogaćen njihovim prisustvom, nauka je više puta potvrdila da kućni ljubimci u nama podstiču pozitivne emocije.
Kontakt sa psima i mačkama smanjuje stres, otkucaje srca i reguliše krvni pritisak, a podstiče i lučenje hormona sreće. Zato možemo ciljano otići na terapiju kod najdražih njuškica kako bi nam pomogle kod borbe s depresijom i anksioznošću.
Nedavno je burnu raspravu na društvenim mrežama izazvala vlasnica ljubimca koja je javno iskazala nezadovoljstvo jer šef niej hteo da joj da slobodan dan kako bi otišla na eutanaziju svog dugogodišnjeg ljubimca.
Može li ljubav prema ljubimcu biti preterivanje?
Iako ju je podržala vojska ljudi, neki su ipak napisali da preteruje. Njihov glavni argument je da životinja nikako ne može biti ravnopravni član porodice.
– Osobe koje ljubimcima govore da su njihova deca po meni baš i nisu u pravu. Možete li zaista da uporedite ljubav prema ljubimcu i sopstvenom detetu? Onaj ko to tvrdi nikad nije imao svoje dete, komentar je Sare iz Varaždina koja priznaje da voli životinje, ali ipak kaže da mora da se postavi jasna i zdrava granica.
– Ne mogu da razumem osobe koje jedu iz istog tanjira sa svojim ljubimcem, koje se kupaju u istoj kadi sa svojim ljubimcem, prave im torte za rođendane i oblače ih u kojekakve haljinice. Slažem se da ljubimcu treba pružiti svu ljubav ovog sveta – koja je primerena za životinju. Na kraju krajeva, mislim da je to nehumano ponašanje, kad psa tretiraš kao čoveka, dodala je Sara.
Briga o psu može se porediti s brigom o malom detetu
Kao što smo već spomenuli na početku teksta – pas je čovekov najbolji prijatelj koji nam daje toliko ljubavi i sreće. Zašto je onda ne bismo vratili istom merom?
S tim se slaže Petra iz Osijeka koja svoju Viki doživljava ravnopravnim članom porodice. Ona joj tepa da je njeno dete jer se briga o psu i malom detetu zaista mogu porediti.
“Dođi mami”, njoj je sasvim normalna komunikacija s Viki, ali u javnosti izaziva polemiku.
– Psu je potrebna briga od prvih koraka za povocu. Učimo ga gde da obavi nuždu, kad da ide na spavanje, a kad u šetnju, kako da se ponaša s drugim psima i socijalizuje s ljudima. Tu su i zajednički odlasci na izlete i letovanje. Sve se to može porediti s brigom o malom detetu, objašnjava Petra.
– Jedino pas ima čistu i iskrenu emociju prema vama, baš kao malo, neiskvareno dete. Kad se vratiš s posla nakon napornog dana niko ti se neće obradovati kao pas – jer ti si njemu sve u životu, čak ispred njega samog. Zahvalni su, a osete i kad si tužan ili bolestan, zato o njima treba da se brinemo kao o deci, smatra Petra.
Mogu li psi i mačke biti ravnopravni članovi porodice? Šta vi mislite o ovome, pišite nam u komentarima.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.