BEOGRAD – Prijave za turističke vaučere u Srbiji do devet časova je podnelo 60.000 građana, rečeno je Tanjugu u Pošti Srbije.
Prijave se podnose na poštanskim šalterima, iznos na vaučerima je 10.000 dinara, deli ih se 100.000 a limit mesečnih primanja zaposlenih za ovaj vid subvencionisanog odmora je povećan na 80.000 dinara.
Prijavljivanje za vaučere za subvencionisani zimski odmor u Srbiji počelo je u ponoć na šalterima četiri ekspoziture Pošte Srbije koje rade 24 časa, gde su građani podneli popunjene prijave i prateću dokumentaciju, a nastavljeno je danas po otvaranju više od 1.500 ekspozitura, širom zemlje.
Uslovi konkurisanja
“Neophodno je ostvariti pet noćenja u ugostiteljskom objektu koji se nalazi na listi koja je objavljena na zvaničnoj internet stranici ministarstva. Lista se objavljuje odmah po objavljivanju uredbe i poziva ugostitelja da se na istu prijave, kako bi mogli pružati usluge putem ovih vaučera”, izjavila je danas za Tanjug pomoćnica ministra turizma Dunja Đenić.
Prilikom prijave na šalterima pošte, neophodno je da građani kod sebe imaju ličnu dokumentaciju, odnosno ličnu kartu, pasoš, popunjen prijavni obrazac sa dokumentima, kao i rezervaciju koju je ugostitelj sa pomenute liste prethodno izdao korisniku.
Kada je reč o uslovima koje korisnici treba da ispune, situacija je identična kao i prošle godine.
“Tu su pre svega zaposlena lica sa primanjima ispod 80.000 dinara, nezaposlena lica sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje, penzioneri, lica koja su starija od 65 godina, a nisu ostvarila pravo na penziju. Tu su i studenti, zatim vlasnici poljoprivrednih gazdinstava i korisnici dodatka za negu drugog lica”, kazala je Đenić.
Kako je navela, najatraktivinije lokacije ove godine su banjski centri.
“Prioritet su uzele pre svega banje, kao što su Sokobanja i Vrnjačka Banja, zatim Zlatibor kao planinski centar. S druge strane prošle godine je bilo izuzetno interesovanje za Sijarinsku Banju i Atomsku Banju. Generalno interesovanje su zauzeli banjski centri, ali se desilo i da je došlo do iznalaženja novih lokacija, koje su zanimljive za naše građane, odnosno došlo je do razvoja turizma u nekim sredinama gde to do sada možda nije bio slučaj”, rekla je Đenić.
Na pitanje kako teče proces prijave za same ugostitelje, Đenić kaže da oni najpre treba da budu evidentirani u centralnom informacionom sistemu.
“Neophodno je da njihov smeštaj bude kategorisan kada govorimo o kategorisanim smeštajima, odnosno ako se prijavljuju konačišta i odmorišta koja se ne kategorišu, neophodno je da budu prijavljeni u e-turist, jer je to osnovni uslov da se kroz centralni informacioni sistem izda rezervacija korisnicima usluga, da se nalaze na vreme na prijavljenoj listi koja je objavljena na sajtu kako bi svi građani mogli da izvrše uvid i odaberu odgovarajućeg ugostitelja kome će se obratiti”, kazala je Đenić.
Obrazac za prijavu, kao i izjava za starije od 65 godina, mogu se preuzeti sa sajta Ministarstva turizma i omladine www.mto.gov.rs ili sajta Pošte Srbije www.posta.rs.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.