AKRA – Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas da je od izuzetnog značaja što Gana poštuje i uvažava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, kao i što Srbija ima prijatelja koji je, kako je rekao, glasni advokat za principe poštovanja Povelje Ujedinjenih nacija.
Đurić koji je u zvaničnoj poseti Gani, u izjavi medijima, kazao je da je tokom današnjih sastanaka razgovarao o Kosovu i Metohiji, ali i o drugim temama u kontekstu obeležavanja 80 godina od osnivanja Ujedinjenih nacija. „Zahvalni smo Gani na poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije.
U Gani imamo jednog glasnog advokata za principe poštovanja povelje Ujedinjenih nacija, principe poštovanja međunarodnog prava što je za zemlje poput naše važno. Gana je važna zemlja, danas ima više od 30 miliona stanovnika i u ovom delu Afrike je definitivno jedan od ključnih aktera“, kazao je šef srpske diplomatije.
Kako je dodao, ovom posetom Srbiji se otvaraju vrata i garantuje da u budućnosti može da ima konkretnu i ekonomsku i političku saradnju sa Ganom, ali i na mnogim drugim poljima. Prema njegovim rečima, do sada je razgovarao sa ministrom spoljnih poslova Gane, kao i poljoprivrede, a u planu su i susreti sa ministrima kulture, sporta, odbrane, ali i sa predsednikom Gane.
„Veoma značajno za nas je što imamo priliku da se uparimo i kada je reč o našim ekonomijama. Ovo je jedno od najperspektivnijih tržišta na planeti, sa stanovništvom prosečne starosti od 20 godina, sa godišnjim privrednim rastom koji je uvek negde između četiri i pet odsto čak i u slabijim godinama.
Ovo predstavlja fenomenalno izvozno tržište za naše kompanije“, rekao je Đurić. Kako je dodao, kasnije danas će obići i kongresni centar koji gradi Energoprojekt. Đurić je dodao da će razgovarati i o saradnji u domenu odbrane i naveo da ti razgovori mogu rezultirati novim poslovima za srpsku namensku industriju.
„Naši razgovori u sferi poljoprivrede rezultirali su već dogovorima koji će rezultirati novim prilikama za naše institute, za naše ustanove u oblasti poljoprivrede, ali i za naše proizvođače poljoprivredne mehanizacije“, rekao je šef srpske diplomatije.
Đurić je kazao da je slušajući o viziji predsednika Gane Mahame za transformaciju ekonomske situacije u toj zemlji, imao utisak kao da sluša o Srbiji pre 10 ili 12 godina, o zemlji koja se, kako je naveo, suočavala sa bankrotom i teškom situacijom, a koja je počela da preokreće svoju situaciju, uvela mere fiskalne konsolidacije i štednje i odgovoran odnos prema javnim finansijama.
“Ta 24-časovna ekonomija koju zagovara predsednik Mahama znači da će njihova nadležna tela raditi 24/7, ali i da će njihova privreda i fabrike nastojati da povećaju produktivnost. Prosečna starost u Gani je oko 20 godina i njima je potrebno da uposle armije mladih koji su natprosečno obrazovani za ovaj deo sveta“, rekao je Đurić.
Naglasio je da veruje u to da je Afrika kontinent budućnosti, ne samo zbog mlade populacije, već i zbog želje i ambicije da izgrade bolju budućnost za sebe. “A za Srbiju, kao zemlju koja je, takođe, veoma ambiciozna i ne gleda samo u svoj komšiluk je velika razvojna šansa da ‘hvata priključak’ sa ovim zemljama u kojima će bogatstvo tek da se razvija.
I to je naša komparativna prednost i na evropskom putu“, rekao je Đurić. Dodao je i da zbog poseta kao što je današnja Srbija može da računa da će i oko Kosova i Metohije uvek imati većinu u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Đurić je pozdravio odluku Vlade Srbije da 1. septembar proglasi Danom nesvrstanih ističući da je to poseban izraz poštovanja prema narodima koji su grcali u kolonijalnim okovima, a koji se danas uzdižu i koji će postati ekonomski lideri, ali i lideri u mnogim drugim oblastima u budućnosti.
“Verujem u potencijal Afrike i posebno verujem u korist za Srbiju od toga da bude jedna od ulaznih tačaka ekonomskih, političkih i svakih drugih u Evropi“, rekao je Đurić. Na pitanje gde još vidi prostor za unapređenje saradnje Srbije i Gane, Đurić je odgovorio da treba imati u vidu saradnju u oblasti odbrane, navodeći da je Gana jedna od afričkih država ključnih za očuvanje stabilnosti u osetljivom regionu i koje izbegavaju da budu uvučene u odmeravanje snaga između velikih sila.
„Kada nabavljate naoružanje od velikih sila za potrebe odbrane vaše zemlje, to dolazi sa velikom cenom. Kada svoje arsenale popunjavate sarađujući sa ravnopravnim i prijateljskim zemljama kakva je Srbija, to pruža šansu da i vi vodite samostalnu i nezavisnu politiku“, rekao je Đurić.