NOVI KNEŽEVAC – Na sednici Skupštine opštine Novi Kneževac doneta je Odluka o određivanju slave opštine, koja će se praznovati 6. maja, na Đurđevdan. Načelnica Opštinske uprave Marija Matejin je obrazložila da Đurđevdan u Novom Kneževcu slave i rimokatolici i pravoslavci, tako da za obe konfesije ima jednaku važnost. Đurđevdan je 2015. godine uvršten u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srba.
Matejina je, takođe, navela da je Marko Đurković de Servijski, koji je u Beču 1781. godine kupio spahiluk Tursku Kanjižu (današnji Novi Kneževac) kao krsnu porodičnu slavu proslavljao Đurđevdan. Marko Đurković de Sevijski je bio osnivač prve, u to vreme najveće srpske stipendijske zadužbine za srpsku decu. Njegov sin jedinac Đorđe Đurković de Sevijski je stipendijsku zadužbinu uspeo da udvostruči, a sa tom stipendijom su se iškolovale mnoge generacije, između ostalih i Lukijan Mušicki.
Porodica de Servijski je proslavljala Đurđevdan, tako da se taj praznik u Novom Kneževcu obeležavao dolaskom naroda iz različitih krajeva Habzburške monarhije u baštu dvorca Servijski (zgrada nekadašnjeg Suda i katastra), gde se nalazio bunar za koji se verovalo da je lekovit. Đorđe Servijski je za hodočasnike organizovao gozbu i druženje. Taj običaj se praktikovao do početka Prvog svetskog rata.
Rimokatolička crkva u Novom Kneževcu je, takođe, posvećena svetom Đorđu, a u njenom oltarskom prostoru, na glavnom oltaru se nalazi slika „Sveti Đorđe“, delo čuvenog mađarskog slikara Bertalana Sekelja.
Imajući u vidu da Đurđevdan ima kontinuitet u prošlosti Novog Kneževca, kao i same opštine, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost, svakako zaslužuje da njegova proslava bude obnovljena, prilagođena navikama i potrebama vremena u kome živimo.